2 minutes reading time (303 words)

Yerebatan Sarnıcı

yerebatan-sarnici-istanbul.jpg

Sarnıç (cistern) terimi suyu toplamak ve muhafaza etmek için yer altında yapılan depoları ifade eder. İstanbul'daki kapalı sarnıçların en büyüğü Yerebatan Sarnıcı'dır (Diğer bir ismiyle "Yerebatan Sarayı"; İngilizcesiyle "Basilica Cistern"); tıpkı Ayasofya gibi o da 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Justinian'ın hükümdarlık döneminde yapılmıştır. Ayasofya'nın 150 metre güneybatısında yer alır. İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Yerebatan Sarnıcı Bizans Sarayının ve birinci tepede yer alan diğer binaların su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştı. Bu fonksiyonunu 1453'ten sonra, Osmanlı döneminde de Topkapı Sarayı için yerine getirmiştir.

Sarnıç yaklaşık 80.000 m3 su alma hacmi olan 9.800 m2lik bir alana sahiptir. 4 metre kalınlığındaki Sarnıcın duvarları ateş tuğlası (pişmiş tuğla) ile örülmüş ve sugeçirmez harç ile kaplanmıştır. Sarnıcın tavanı ise her biri 9 metre uzunluğundaki 336 mermer sütunla desteklenir; sarnıç adeta bir sütun tarlası görünümündedir.

b2ap3_thumbnail_Yerebatan-foto-Robert-Raderschatt.jpg

Sarnıcın kuzeybatı köşesinde, yan yana duran iki sütunun temelleri olarak kullanılmış ve üzerinde Medusa kabartması olan 2 tane mermer blok bulunur. Bu blokların nereden getirildiği belli değildir; büyük ihtimalle, yapıda kullanılan sütunların çoğu gibi, imparatorluğun çeşitli yerlerindeki eski dönemlere ait harabe yapılardan toplanmıştır.

Medusa'nın Yunancada "koruyucu, muhafız" anlamına geldiğini düşünürsek bu iki bloğun mekân için koruyucu bir tılsım niyetiyle yerleştirilmiş olması muhtemeldir.

Peki, kimdir bu Medusa? Yunan mitolojisinde Medusa kadın yüzüne sahip, saç yerine kafasında zehirli yılanlar bulunan bir çeşit dişi yaratıktır; 3 Gorgon kız kardeşten bir tanesidir. En önemli özelliği kendisine doğrudan bakan kişiyi bakışıyla taşa çevirmesidir. Yarı-tanrı Perseus tarafından başı kesilerek öldürülmüş ve daha sonra başı silah olarak kullanılmıştır. Yunan mitolojisine çok fazla dalmadan Titanların Savaşı (Clash of Titans) filmindeki Medusa sahnesini hatırlayalım:

Sarnıç bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen bir müzedir. Aklınızda bulunsun, burada Müze Kartı geçmiyor. Türk vatandaşları için 5 TL, yabancı turistler için 10 TL giriş ücreti alınıyor. Bu ayrımdan dolayı bilet alırken mutlaka Türkçe bir şeyler söylemeniz gerekiyor; önce konuşuyor, sonra bilet alıyorsunuz yani. 

Süleymaniye Camii, Fener, Balat Gezisi (23.11.2013...
Ayasofya

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin