Mine, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıfta öğrenci. Büyüyünce filozof olmak istiyor. Büyüyene kadar da bol bol geziyor. 2011'de Genç Gezginler Seyahat Bursu ile taa Moğolistanlara kadar gitti ve bu geziler hakkında blog yazıları kaleme aldı. Mine iki yıllık bir aradan sonra bu sefer Gez Gönlünce için yaz...ıyor. Devamı

Basel

basel-1.jpg

Basel, İsviçre'nin kuzeybatısında Ren nehrinin üzerine kurulmuş, güzel mi güzel, yeşil mi yeşil bir şehir. Hani şu çizgi filmlerden fırlamışçasına şirin ev ve sokakları, bisikletleri, temiz havasıyla "Ya, insanlar ne kadar rahat yaşıyorlar, bizse İstanbul'da... " diye başlayıp İstanbul'un kirliliği, gürültüsü, çirkin betonlaşmasından bitmeyen şikâyetlere başlamamıza sebep olan Avrupa şehirlerinden.

Devamını okuyun
  8363 Tıklanma
0 yorum
8363 Tıklanma
  0 yorum

Paris

paris-sacre-coeur.jpg

Geçtiğimiz üç ay boyunca Paris'teydim. Fırsat bu fırsat diyerek Paris hakkında kısa bir yazı hazırlamak istedim...

Devamını okuyun
  5409 Tıklanma
0 yorum
5409 Tıklanma
  0 yorum

Ve Son

ve-son-rusya.jpg[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 17]

Seyahatimin beş haftalık kısmını oluşturan Rusya hakkında genel yorumlar yapmak istemiştim, buyurunuz efendim...

Devamını okuyun
  5207 Tıklanma
1 yorum
Etiketler:
5207 Tıklanma
  1 yorum

Moskova

moskova-kizil-meydan.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 16]

Kızıl Meydan'dan bir hikâyeyle başlayalım. Sovyetler Birliği'nin son yılları, Gorbaçov zamanı, tam tarih vermek gerekirse de 1987 yılında, Almanyalı 19 yaşındaki amatör pilot Mathias Rust, Finlandiya'dan başladığı uçuşunu Moskova, Kızıl Meydan'a inerek sonlandırmış, izinsiz uçakla Kızıl Meydan'a inmek!! Başlangıçta inanmadım bana anlattıkları bu hikâyeye, sonra sordum Google'a gerçekten doğruymuş sevgili okurlarım. Yani gerçekten bu "bacak kadar" Mathias bütün Sovyet hava savunmasını, Soğuk Savaş duvarlarını da Batı Almanya'dan Rusya'nın kalbine oturuvermiş. Kızıl Meydan'a inişinden sonra uçuş amacının Soğuk Savaş taraflarının arasındaki gerginlik ve şüpheyi azaltmak olduğunu söyleyen Mathias, belki verdiği mesajla değil ama dolaylı yoldan gerçekten amacına ulaşmış. Şöyle ki olay sonrasında ordunun pretiji Sovyet halkının gözünde derinden sarsıldığı gibi Sovyet Hava Kuvvetleri'nin -birçoğu Gorbaçov'un reformlarına karşı duran- birçok general de görevinden alınmış, yani Gorbaçov'u güçlü muhaliflerinin askeri-politik arenadan çekilmesiyle de zaten hızlanmış olan reformların önü açılmış. Hikâyenin sonunu ise herkes biliyor.

Devamını okuyun
  5492 Tıklanma
0 yorum
5492 Tıklanma
  0 yorum

St. Petersburg

peter-the-great-buyuk-petro.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 15]

St. Petersburg, ilk bakışta gözleri yaşlı bir Paris gibi görünüyor bana önce, ama ıslak kaldırımlarında saatlerce yürüdükten sonra biraz Roma, biraz Atina, biraz Londra, Avrupa'nın dört bir köşesine rastlıyorum onda. ("Schengen vizesi çıkmayanlara birebir" diyorum:))

Devamını okuyun
  5769 Tıklanma
0 yorum
5769 Tıklanma
  0 yorum

Ekaterinburg

ekaterinburg-mine-ekinci-16.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 14]

İki gün iki gecelik bir tren yolculuğundan sonra gece geç bir saatte Ekaterinburg'a varıyoruz. Bindiğimiz taksinin şoförü Tacikistanlı, aslında Tacikistan'dan Ekaterinburg'a, Ekaterinburg'daki büyük bir kilisenin inşaatında çalışmak üzere kaçak işçi olarak gelmiş. Aylarca bu inşaatta çalışmasına rağmen kilise hazır olup bitince çalışan işçilerin hiçbirine paralarını vermemişler, işçiler de Rusya'ya çalışma izinleri olmadan geldikleri için herhangi bir şekilde haklarını savunamamışlar; daha önce hayal ettikleri gibi paralarını alıp memleketlerine dönmek yerine birçoğu ister istemez Ekaterinburg'da kalıp farklı işlerde çalışmaya başlamışlar.

"Her şey tamam da" diyor dertli taksici "Yaptığımız da ev, işyeri değil ki kilise, nasıl olur da paramızı vermezler."

Devamını okuyun
  7787 Tıklanma
0 yorum
7787 Tıklanma
  0 yorum

Baykal, Ulan-Ude, Irkutsk...

baykal-ulan-ude-irkutsk.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 13]

Ve tekrar Rusya'dayız. Özlemişim.
...

Devamını okuyun
  5053 Tıklanma
0 yorum
5053 Tıklanma
  0 yorum

Moğolistan 3 - Ulan Batur

mogolistan-3.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 12]

Ulan Batur ne kadar da farklı bizim şimdiye kadar gördüğümüz Moğol şehirlerinden; şehre giden bütün yollar asfalttan.

Şehre girdiğimiz gibi kendimi evde gibi hissettiren bir trafik ve çarpık kentleşme manzaraları.

Devamını okuyun
  4906 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
4906 Tıklanma
  0 yorum

Moğolistan 2 - Bir Minibüs Yolculuğu

mogolistan-2-ulaangom.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 11]

Ulaangom'dan Ulan Batur'a

Sabahtan konuşuyoruz Ulaangom'da meydanda bekleyen şoförle. Asıl istediğimiz Moğolistan'ın kuzeyindeki şehirleri takip ederek bir hafta içinde ulaşmak Ulan Batur'a ama konuştuğumuz herkes bu planın kesinlikle imkansız olduğunu, ancak bir kez Ulan Batur'a vardıktan sonra istediğimiz herhangi bir şehre gidebileceğimizi söylüyor. Biz de yolculuğumuzun başında bu sözlere kulak asmayıp önce şu köy, sonra bu köy deyip iki günde ancak iki yüz elli kilometre kadar yol alabildiğimizden en sonunda "acı gerçeği" kabulleniyor, öğleden sonra beşte Ulan Batur'a hareket etmek üzere şoförlerden biriyle anlaşıyoruz.

Devamını okuyun
  4620 Tıklanma
0 yorum
4620 Tıklanma
  0 yorum

Moğolistan 1 - Zaman, Yol ve “Onlar”

mogolistan-1.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 10]

Zamanın eğilip bükülüp küçülüp sonunda yok olduğu noktadayım. Belki de henüz hiç var olmadığı, doğmaya gebe olduğu.

Bir keşif mi zaman yoksa bir icat mı? Yoksa zamansızlık mı keşfedilen ya da icat edilen?

Devamını okuyun
  4117 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
4117 Tıklanma
  0 yorum

Barnaul ve Altaylar

barnaul-ve-altaylar-mine-ekinci.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 9]

Kazakistan'dan Altaylar'a giden yolumuzda bir geceliğine Barnaul'da kalmaya karar veriyoruz. Bizi misafir eden Victoria, iki yazdır Türkiye'de farklı otellerde animatörlük, ayrıca Anadolu yollarında sırt çantasıyla seyyahlık yapmış. Dolayısıyla biraz Türkçe laflama şansı buluyor, onun Türkiye yorumlarını dinliyorum. Genel olarak bütün yorumları çok olumlu, sadece Türk erkeklerin fazla duygusal ve dramatik oluşlarından şikâyet ediyor ve Türk kadınlarını erkeklere göre daha mesafeli bulduğunu söylüyor; yorumları çok beklenilir ama aynı zamanda gerçekten çok içten olmalarıyla güldürüyor beni.

Devamını okuyun
  5851 Tıklanma
0 yorum
5851 Tıklanma
  0 yorum

Astana

astana.jpg[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 8]

...Trende karşımda yatan Kazak kadın benim bu yaşta buralarda geziyor olmamı hiç tasvip etmiyor, cık cık cık cık... Sonra da Kazakistan'da devletin Amerika'ya burslu okumaya gönderdiği bazı başarılı öğrencilerden bahsetmeye başlıyor. Yurtdışındaki bütün masrafları karşılanan bu öğrencilerin ailelerinin gayrimenkullerinin ipotek altına alındığını; daha sonra öğrencinin okulunda başarısız olması halinde ailelerin tüm mal varlıklarını kaybettiklerini ve böyle büyük bir kaybın sorumlusu olan çocukların da birçoğunun intihar ettiklerini anlatıyor. Uykuluyum; "Senin 'kız başına' yabancı memleketlerin trenlerinde ne işin var" ile Kazak öğrencilerin trajedisi arasındaki bağlantı kopuk kalıyor. Aramızda duran plastik çay fincanım, ne cıkcıklarından ne delici bakışlarından ne de daha çok monolog halinde ya da diğer tren yolcularına hitap biçiminde gerçekleşen hutbelerinden koruyabiliyor beni. Ne zaman varacağız acaba?

Devamını okuyun
  4663 Tıklanma
1 yorum
Etiketler:
4663 Tıklanma
  1 yorum

Kurgan

rusya-kurganskaya-oblast-kurgan-harita.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 7]

Kazakistan'a geçmeden önceki son durak Kurgan'da genç evli bir çiftin yanında kalıyorum. Evlerinin rahatlığı, ilgileri bir yana etrafa yaydıkları pozitif enerji, dışarıdaki asık yüzlülük ve iletişimsizlikten sonra bana öyle iyi geliyor ki... Evde bir tarantula, bir yılan, bir bukalemun ve biri siyah, biri beyaz iki kocaman kediyle aynı odayı paylaşıyoruz. Varmadan önce sadece yol üzerinde bir durak olarak gördüğüm Kurgan'da bir güzel moral topluyorum, bir o kadar güzel sohbet ve röportajlar da cabası.

Devamını okuyun
  4179 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
4179 Tıklanma
  0 yorum

Ufa

ufa-salavat-yulaev.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 6]

Ufa'da küçük bir dairede, kalabalık bir ailenin yanında kalıyorum; o kadar kalabalık oluyoruz ki iki kişi mutfakta yatmak zorunda kalıyor. Pelminiy (bol etli, daha büyükçe mantı -"Пельмени"), biliniy (Rus krebi - "Блины") yiyoruz bol bol. Bir de küçük bebek var.

Devamını okuyun
  8494 Tıklanma
1 yorum
Etiketler:
8494 Tıklanma
  1 yorum

Kazan

kazan-kazan-devlet-universitesi.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 5]

Lenin, Kazan'daki Devlet Üniversitesinde sadece dört ay okumuş olmasına rağmen, şehirdekiler ve özellikle de üniversite onunla gurur duyuyor. Üniversitenin ana binasının hemen karşısındaki bahçede büyük bir heykeli var; evinde kaldığım Evgenya, ben burada beş yıl okudum hala bir heykelimi yapmadılar, diyor... :)

Devamını okuyun
  6168 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
6168 Tıklanma
  0 yorum

Maykop’tan Kazan’a Tren Yolculuğum

mamayev-kurgan-heykeli-volgograd.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 4]

20.08.2011

Beni Kazan'a götürecek kızıl yıldızlı trene binişim biraz zorlu, oldukça da komik oluyor.

Devamını okuyun
  4201 Tıklanma
0 yorum
4201 Tıklanma
  0 yorum

Maykop

maykop.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 3]

Yemek, yemek, yemek... Üzerinde tereyağı eritilen tepeleme tabak dolusu psi halujlar (matazlar), ardı arkası gelmeyen karpuzlar kavunlar, ballar, reçeller...

Devamını okuyun
  8238 Tıklanma
0 yorum
8238 Tıklanma
  0 yorum

Krasnodar Notları

krasnodar-notlari.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 2]

Büyük binalar ve yüksek topuklar.

Geniş caddeler ve şehrin her köşesinden sızan güzel melodiler.

Devamını okuyun
  5045 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
5045 Tıklanma
  0 yorum

Krasnodar’a Varış

krasnodar-krai-harita.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar 1]

16.08.2011, Krasnodar

Buradan bir gideceğim-gidiyorum bile diyemeden varıyorum Rusya'ya. Son iki haftadır yaşadığımız taşınma telaşından sonra uçağımın kalkmasına üç-dört saat kala ancak hazırlayabildim çantamı. Bir sürpriz yapıp İstanbul'a gelen annemle babam havaalanına kadar bıraktılar beni; uçağa bindikten sonra havalanmasını bekleyemeden, kemerlerimi bağladığım gibi uykuya daldım. Uyandığımda alçalmaya başlamıştık bile. Uçaktan indiğimde iki duraklık bir metrobüs yolculuğu kadar yol gitmişim hissindeyim.

Devamını okuyun
  6772 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
6772 Tıklanma
  0 yorum

İsrail 8 (Haifa, Tel Aviv)

b2ap3_thumbnail_bahai-tapinagi-haifa-israil-mine-ekinci-gez-gonlunce.jpg

Ve hikâye biter...

Yağmur, soğuk, fırtına... Çok kişiden duymuştum Haifa'nın methini, fakat benim Haifa'daki iki günüm oldukça ıslak ve soğuk geçiyor. Bahai Tapınağı'na şöyle aşağıdan bir bakış atmak ve tapınağın önündeki caddede kendimi bir kafeden diğer kafeye atmak haricinde kayda değer pek de bir şey yapmıyorum. Üstümdeki iri damlalı koca gri bulutlar ve yolda geçirdiğim onca zamanın yorgunluğu üstüme çöküyor sanki Haifa'ya girdiğim anda.

Devamını okuyun
  3785 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
3785 Tıklanma
  0 yorum

Bizi takip edin