Lisans ve Lisansüstü eğitimini tutkuya dönüşen Arkeoloji üzerinde tamamlayan Dilek, özel bir şirkette yönetici asistanı olarak görev yapmaktadır. Doktora eğitimini de vazgeçilmez hobilerinden dalış ile arkeoloji eğitimini birleştirip sualtı arkeolojisi üzerine yapmayı planlamaktadır. Dilek, Dans Keyfi öğrencileriyle birlikte Guiness Rekortmeni olmu...ştur. Üsküdar Belediyesi’nin çalışan kadınlara yönelik projesi kapsamında Tiyatro Greyfurt tarafından organize edilen tiyatro oyununda rol almıştır. Bunların dışında kayak, fotoğrafçılık, buz pateni ve trekking ilgi alanları arasında yer almaktadır. Son zamanlardaki merakı ise İspanyolca. Devamı

Ciao Bella

Ciao Bella

​2015 Kasım ayının başlarındayız; havalar bir iyi bir kötü. Soğuk havalar hafiften yüzünü göstermeye başladı derken bizim seyahat vakti geldi çattı.

Vakit İtalya'da soluğu almak, sokaklarında kaybolmak vaktidir. Hava durumu tahminleri yüzümüzü güldürecek gibi duruyordu ve öyle de oldu:)) İstanbul'da yağmur ve kararmış hava ile cebelleşirken Floransa ve Roma'da 18-19 derecelerde ılık esintili, Pisa'da da ahmak ıslatan yağmurlu bir hava ile karşılandık. Artık sadece yaz dönemlerinde değil yılın diğer dönemlerinde, farklı mevsimlerde şehirlerin farklı yüzlerini keşfetmek cezbediyor beni. Ama şu bir gerçek ki güneş ve ılıman bir hava da şehre karşı bakışınızı olumlu yönde etkilemekten geri kalmıyor.

Devamını okuyun
  3611 Tıklanma
0 yorum
3611 Tıklanma
  0 yorum

Hallo Berlin

Hallo Berlin

Gidip görmek istediğim hatta bir süre yaşasam fena olmaz diyeceğim o kadar çok yer var ki. İzinler, biletler, bütçe… Hepsi kafamda uçuşuyor.

Bi'kaç zamandır Berlin diye tutturmuştum. Pegasus'un süper kampanyaları yüzümüzü güldürünce bize de şehrin keşfi kaldı.

Devamını okuyun
  3994 Tıklanma
0 yorum
3994 Tıklanma
  0 yorum

Hola Barça!

Hola Barça!

Uçak piste iner inmez telefonlar otomatik olarak 1 saat geri düzenlemesini yapıyor. Ve yeni bir şehir keşfedilmek için bizleri bekliyor.

Havalimanı ile kent merkezi arasındaki ulaşımı Aerobus ile kolayca sağlayabilirsiniz. Ancak gece 1:00'e kadar olduğunu belirtmem gerekir. Biz de geceyarısı vardığımız için Catalunya otobüslerini kullandık. Kent merkezinde ulaşımınızı metro ve otobüslerle sağlamayı düşünüyorsanız 10 binişlik seyahat kartları 9,80 Euroya satılıyor. Bunun dışında hop on hop off'lar da işinizi kolaylaştıracaktır.

Devamını okuyun
  4104 Tıklanma
0 yorum
4104 Tıklanma
  0 yorum

Adı Gibi Bir Garip Köy: Garipçe

Adı Gibi Bir Garip Köy: Garipçe

Geçen yıl, Sarıyer taraflarına yapılacak 3.köprü haberleri ile birlikte adını duyurmaya başlayan köy, benim de dikkatimi yeterince çekmiş olacak ki ne zamandır hadi gidelim diye arkadaşlarımın başının etini yiyordum. Şimdilere kısmetmiş demek ki.

Devamını okuyun
  4334 Tıklanma
0 yorum
4334 Tıklanma
  0 yorum

Ozanlar Şehri Uşak’tayız

Ozanlar Şehri Uşak’tayız

Her şey EMITT fuarında Uşak yakınına havalimanı yapıldığını öğrenmemizle başladı. Daha önceki planlamalarımızda da Karun Hazinelerine karşı zaten bir merak vardı içimizde. "Karun kadar zengin" deyimini duymuşsunuzdur. İşin içine bir de uçağın ulaşım kolaylığı girince "haydi toplayın bavulları" demek kaldı geriye.

Devamını okuyun
  6328 Tıklanma
0 yorum
6328 Tıklanma
  0 yorum

Bir Tutam Ljubljana Bir Tutam Bled

Bir Tutam Ljubljana Bir Tutam Bled

Küçük yüzölçümü ile adeta Eskişehir'i andırdığını düşündüğüm Slovenya'nın başkenti Ljubljana'dayız. Hatta hazır anmışken Eskişehir'in hareketli barlar sokağına doğru bir plan yapsak, Porsuk'u selamlasak, öncesinde de çi'böreklerle midemiz bayram etse. :)) Ljubljiana, 2010 yılında "Dünya Kitap Başkenti" seçilmiş. Belki bir gün bizlerin de kitap dolu günleri olur; kitap okumaya dair alışkanlıkları yaygınlaşır. Tabi bir bir kapanan eski kitapçıları düşündükçe umudum kırılmıyor da değil. :(( Konuyu çok dağıtmayayım ben en iyisi. :))

Devamını okuyun
  5841 Tıklanma
0 yorum
5841 Tıklanma
  0 yorum

Kebap Cenneti Dediler…

Kebap Cenneti Dediler…

Plakası gibi 1 numara lezzetlerle tanıştık bu seyahatimizde. Tek aklımın kaldığı ise gidiş rotamızda pas geçip dönüş rotamızda da denk gelemediğimiz Misis ayranı oldu. Benim yerime gidin de bir ayran için, nasılmış lezzeti yazıverin. :) Bir de çok methedilen Kaburgacı Yaşar Usta'ya uğrayın lütfen. Bizden birkaç gün önce şehirde olan arkadaşımız başka bir yerin kaburgasını anlata anlata bitiremedi. O kadar çok porsiyonu nasıl bitirdiğine kendi de inanamamış. Belki yeniden gitmek için bahanemiz olur bu. Tarsus ve Mersin de alternatif rotalarımız arasına girdi şimdiden. Keşfedilecek birçok yer var yurdun yanında yöresinde.

Devamını okuyun
  4717 Tıklanma
2 yorum
4717 Tıklanma
  2 yorum

Uzak Yakın Demeden Köşe Bucak Adana

Uzak Yakın Demeden Köşe Bucak Adana

Günün ilk ışıkları ile Türkiye'nin 5. büyük şehrini kucaklamak için hazırız. Yolculuk öncesi tüm hazırlıklar tamam, sadece uygulaması kaldı geriye.

Mitolojik kaynaklarda kentin adının, Kronos'un oğlu Adanus'tan geldiğinden bahsedilir. Hitit kaya tabletlerinde ise "Attania, Adania" olarak geçmekte ve Adana'nın kurucusunun da Adanus olduğu söylenmektedir.

Devamını okuyun
  5389 Tıklanma
0 yorum
5389 Tıklanma
  0 yorum

Uçurtma Dünyasını Keşif

a1sx2_Thumbnail1_ucurtma-dunyasini-kesif-dilek-turan-gez-gonlunce-1.jpg

Çocukluğumdan aklımda kalan kuyruklu, altıgen, renkli uçurtmalar...

Özellikle çocukların dünyasına renk katan uçurtma, sadece bir oyuncaktan mı ibarettir?

Hiç duydunuz mu uçurtmalar ile mektup gönderildiğini? 

Devamını okuyun
  5236 Tıklanma
0 yorum
5236 Tıklanma
  0 yorum

Rüzgarın Sevdiği Alaçatı’da Kısa Bir Mola

Tıpkı daha önce gittiğim bir adanın havası vardı Alaçatı'da. Mykonos mu ona benzer, o mu Mykonos'a. Sanki karşı kıyılarda birbirlerine benzer sokaklar, kafeler yaratılmıştır.

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-01.jpg

Devamını okuyun
  5014 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
5014 Tıklanma
  0 yorum

Bir Prag Gezisinin Olmazsa Olmazları

b2ap3_thumbnail_01-prag-gezisi-nehir-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

Prag bir kere gelip yeniden kesin gelirim diyeceğiniz şehirlerden. Ya da benim için öyle diyelim. :) Ne zaman gitsem farklı bir tat aldığımı hissediyorum. Gerçi bunda yüksek ihtimalle farklı mevsimlerde ziyarette bulunmam etkili oldu. Bana öyle geliyor ki suyun geçtiği tüm şehirleri, ülkeleri daha çok sevip benimsiyorum. İstanbul, Floransa, Amsterdam, Atlas Okyanusu'na doğru uzansak Casablanca'yı görsem yeniden, Essaura'ya gitsek... Aklıma gelen daha birçok şehir içinden sadece Venedik benim için anlamlı olamadı. Şehir çok fazla romantik filmlere mekan oldu da o yüzdem mi beklentimi yükseltti bilmiyorum.

Gelelim neler yapsak da Prag'ı altüst etsek önerilerime. :)

Devamını okuyun
  12073 Tıklanma
1 yorum
12073 Tıklanma
  1 yorum

Prag’da Kuklalar Dünyası

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-intro.jpg

Belki ilk etapta o da neymiş ben çocuk muyum dersiniz ama hangimizin içinde o günler yok ki derim o zaman. Zaten Prag şehir merkezinde yürümeye başladığınızda ne zaman ki Charles Köprü'ne doğru yol alacaksınız sağlı sollu yer alan dükkanlarda boy boy kuklalar dikkatinizi çekecektir. İster istemez o dünyanın içine çekileceksiniz ve belki de bizler gibi kendinizi bilet gişesinde bulacaksınız. Biz, 10 kişinin üzerinde olduğumuz için çok az bir indirimle kişi başı 12,50 Euro gibi bir fiyata biletlerimizi aldık. Tabi fiyatları 2012 yılının bahar aylarına göre değerlendirin lütfen.

Devamını okuyun
  7666 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
7666 Tıklanma
  0 yorum

Kemikli Kilise'ye Doğru

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-intro.jpg

Geçen sefer geldiğimizde daha kısa süre kalışımız sebebiyle Kutna Hora-Sedlec için vakit ayıramamıştık. Kentte geçirdiğim keyifli vaktin yanında nedendir bilinmez bu küçük kasaba aklımı çelip durdu. Bir zamanlar gümüş madenleri ile oldukça gözde olan ve zenginleşen yerleşimin başkent olması bile söz konusu olmuş. 2012 yılının Ekim ayında yeniden geldiğimde kilise, gezi listemin başlarında yer alıyordu.

Devamını okuyun
  4728 Tıklanma
0 yorum
4728 Tıklanma
  0 yorum

Mika Tur ile Kısa Söyleşimiz

mika-tur-roportaj-gez-gonlunce-intro.jpg

Yoğun iş temposu içerisinde kendinizi tatille ödüllendirmek istediğinizde ya tüm sorumluluğu üstlenerek internet başından uygun fiyatlara bilet bulup otel beğenmeye başlarsınız ya da bu kadar vaktimiz ve sabrımız yok derseniz hazır tur paketleri ile otel seçenekleri yardımınıza koşacaktır hemen. Online erişimin ve satın alma seçeneklerinin de olduğunu düşünecek olursak işimiz eskiye göre epey kolaylaştı diyebiliriz.

İşin mutfağına bir bakalım dedik. Online tatil paketlerinin sunulduğu cazip seçenekleriyle "tatilbudur.com" üzerinden satışlarının yaklaşık %90'ını gerçekleştiren Mika Tur'un Genel Müdür Yardımcısı Onur Otruş ile kısa bir söyleşi yaptık.

Devamını okuyun
  4669 Tıklanma
0 yorum
Etiketler:
4669 Tıklanma
  0 yorum

Avrupa Birliği’nin Yeni Gözdesi Başkent Zagreb’e Doğru Yol Aldık

1-zagreb-hirvatistan-gez-gonlunce-dilek-turan.jpg

Erkeklere armağan kravatın ülkesinde, Hırvatistan'dayız. Tabi kravatın armağan olup olmadığını bir de erkeklere sormak gerekir. :) Bir de sevdiğim buluşlardan, güzel yazılarımızı kağıda döktürdüğümüzde yanımızda olan dolmakalemi de unutmamalıyım.

O kadar yerinde bir tercih yapmışız ki vaktimiz olsa ve tabi ki yine promosyon biletleri yakalarsak haydi yeniden gidelim diyebileceğimiz bir kent Zagreb.

Devamını okuyun
  3697 Tıklanma
0 yorum
3697 Tıklanma
  0 yorum

Akdeniz’in Çizmesinden Geriye Kalan İzlenimler

italya-izlenimleri-roma-dilek-turan-1.jpg

İtalya'da gezinirken bir türlü bastıramadığımız susuzluk ve akabinde yorgun düşmemizle öğrendiğim ilk şey gezi için Haziran'ın ilk haftasını geçirmemek gerekiyormuş. Nemle birlikte hissedilen sıcaklık ensenizde gezinirken kaçacak bir yer arıyor insan. 

Devamını okuyun
  4191 Tıklanma
0 yorum
4191 Tıklanma
  0 yorum

Çocukluğumuzun Masal Şehri Bremen’e Yolculuk

masal-sehir-bremen-e-yolculuk-dilek-turan.jpg

Karların henüz erimiş olduğu Mart ayının ortalarında kuzeyin soğuğunu alan Almanya'nın liman kenti Bremen'deyiz. Bremen'e Amsterdam üzerinden birkaç aktarmalı ve tren kaçırmalı :) bir yolculukla varıyoruz. İnternet üzerinden alınan biletler yaklaşık 10 Euro daha hesaplı olmasına rağmen dönüş saatimizi kestiremediğimiz için Amsterdam'a inişte almayı tercih ettik. Gişede 70 Euro'luk bileti indi bindiler ile 50 Euro'ya indirmeyi başaran ve Türk olduğu için daha çok sempatimi kazanan görevli beyefendiye teşekkür bir borçtur.

Devamını okuyun
  5217 Tıklanma
0 yorum
5217 Tıklanma
  0 yorum

Amsterdam’da Kısa Soluklu Bir Latin Gecesi

amsterdam-latin-dans-gecesi.jpg

Kışın soğuğuna aldırmadan Mart ayında rotamızı lale ülkesinin başkenti Amsterdam'a çevirdik. Hafta sonu gezi planlarımıza uyum sağlarsak en az bir dans gecesine gideceğiz dedik ve Pazar günü de bu keyfe vardık. Şubat ayında Amsterdam'da gerçekleşen festivali düşünerek oldukça geniş bir dans çevresi olduğunu düşünmüştük ancak araştırma yaptığımızda 3-5 dans mekanı ve okulu ile karşılaştık. Pazar akşamı için otelimizin yakınındaki mekanı hedef aldık. Ancak gecenin 18:00-21:00 arasında olduğunu öğrenince aklımızda soru işaretleri oluşmadı değil.

Devamını okuyun
  5079 Tıklanma
0 yorum
5079 Tıklanma
  0 yorum

Baharı Kucaklarken İzmir'in Butik Müzeleri’ndeyiz

izmir-butik-muzeler-dilek-turan-gez-gonlunce-intro.jpg

Birkaç ziyaret için 'yaşasın promosyon biletler' diyerek en erken uçuşla kendimizi İzmir'de buluyoruz. Sabahın hafif serinliğinde dükkanlar yeni açılmakta. Kent henüz tam olarak uyanmamış. Kalabalık gölgeler kahvaltı sofralarına boyoz götürmek için bekleşmekte birkaç pastane önünde. Alsancak'ta kısa bir soluklanmadan sonra hem baharı kucaklamak hem mini tatilimize güzel bir kahvaltı ile başlamak için gözümüz bir sağ yanda bir sol.

Devamını okuyun
  5263 Tıklanma
0 yorum
5263 Tıklanma
  0 yorum

Sanatın Başkenti Viyana'da Yemek Molası

viyana-da-yemek-molasi-dilek-turan.jpg

Viyana'daki 2012 Eylül ayında yaptığımız gezintilerimiz esnasında gün içerisinde bize enerji veren nefis yemeklere değinecek olursam bakın ne lezzetlerle buluşturacağım sizleri.

Devamını okuyun
  5425 Tıklanma
1 yorum
5425 Tıklanma
  1 yorum

Bizi takip edin