2 minutes reading time (472 words)

Sao Paulo Üzerine Notlar

Sao Paulo Üzerine Notlar

Geçen Mayıs ayında bir fuar katılımı vesilesiyle Sao Paulo’yu görme imkânım oldu. Bu aynı zamanda hayatımda yaşadığım en berbat iş seyahatiydi. Bu konuda fazla iç dökmeden hemen Sao Paulo notlarımı ve tavsiyelerimi paylaşayım sizinle.

 • Sao Paulo havaalanına vardığımızda oradaki Türk görevlilerden birisi “Olası bir soygun durumunda üzerinizde mutlaka bir 50 dolar olsun, istediklerinde hemen verirsiniz” demişti.  O an “Hadi canım, her isteyene 50 dolar mı verecez, para mı basıyoruz burada” gibi bir tepki vermek geçmişti aklımdan. Sonra ertesi gün şehrin içerisinde ilginç bir bölgede tesadüfen bulunduk ve bu sefer, nasıl bir belayı defedeceğini de hesaba katarak, 50 doların aslında çok az bir rakam olduğuna karar verdim. 
 • İlginç diye bahsettiğim bölge “Largo do Arouche”. O gece etrafta konserler ve inanılmaz bir kalabalık var. “Nereye geldik lan biz?” şaşkınlığıyla ortalarda dolanırken meyve suyu satan bir dükkan gördük ve daldık içeri. Orada meyve suyu içerken durup etrafı gözlemleme imkanımız da oldu. Küçücük meyve suyu satan o dükkanda siyah takım elbise içerisinde iki tane güvenlik görevlisi vardı. Bir tanesinin elinde üzeri siyah bir bezle sarılı bir şey vardı, sopa mıydı silah mıydı artık bilemeyeceğim, ve adam sürekli teyakkuz halindeydi. Sanki her an birşey olacakmış gibi hazır ve dikkatliydi. Etraftaki cafelerin, hatta minik marketlerin bile en az 2-3 tane güvenlik görevlisi vardı. Ertesi gün gördüğüm bir eczanenin güvenlik görevlilerinde otomatik silah ve çelik yelek bile vardı. 
 • Suç oranının yüksek olduğunu söylememe daha da gerek yoktur herhalde. Hemen her otobüsün arkasına yazdıkları “Şiddetle birlikte mücadele edelim. Bir şiddete şahit olduğunuzda hemen şu numaraya bildirin” notları herşeyi anlatıyor zaten. Polislerin hepsinin çelik yelek takması, her dükkanın önündeki güvenlik görevlileri de durumu yeterince iyi izah ediyor.
 • Sao Paulo’da sokaklar evsiz insanlarla dolu. Zenginler ve fakirler tamamen bölünmüş. Herkes kendi bölgesinde takılıyor. Zengin semptlerinde evsiz ve fakir kimseleri göremiyorsunuz.    
 • Şehirde park diye bir şey görmedim. Peyzaj uygulamaları denilen şey hiç yok. 
 • Benim gibi sokak sanatı hastasıysanız, Sao Paulo’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Köprü ayakları, bina duvarları, kepenkler, tüm şehir harika graffiti ve sokak resimleriyle dolu. Maalesef benim fotoğraflama imkanım olmadı. Sadece bunları fotoğraflamak için bile gelmek lazım buraya.
 • Tabuların olmadığı yer. Şöyle izah edeyim. Bir cafede veya restoranda otururken yan masadaki iri kıyım iki delikanlının efendi efendi oturup muhabbet ettiklerini görürsünüz. Futbol veya ülkenin ekonomik durumu hakkında konuşuyor olabilirler. 2 dakika sonra başınızı çevirip onlara tekrar baktığınızda dudak dudağa öpüştüklerine şahit olabilirsiniz. Her konuda süprizlere açık olun. 
 • Bize havaalanındayken “Buradaki taksi şöförleri dünyanın en dürüst taksi şöförleridir” denmişti. Gerçekten de düzenbaz bir taksi şöförüne rastlayamadık. İstanbul’daki taksi şöförleri aklıma geliyor. İnsan şaşırıyor doğrusu. Yani “olamaz böyle bir şey” diyorsunuz. Arkadaşım akıllı telefonunu takside unuttu. Şöför peşimizden bağırdı ve telefonu teslim etti. 
 • Gitmeden önce mutlaka çat-pat da olsa biraz Portekizce öğrenin, derim. Herkes İngilizce konuşmuyor çünkü.
 • İnsanların çoğu güler yüzlü. Mutlu insanlar. 
 • Oradayken Brezilya’da Sao Paulo dışında gidilmesi gereken şehirler için birkaç öneri aldım. Bu şehirler: Rio de Janeiro, Curitiba.

 

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi 2014
Hollanda’nın Tarihi Şehri Leiden
 

Yorum (4)

 1. serdal

Evet Brezilya'da ben de bulundum. Aynen çok şaşırdım. Ülke hakikaten çok berbat bir ülke. Hiçbir çekici yanları yok. Sadece Futbol ve samba ile nasıl PR yapılır öğrenmiş oldum. Çünkü Brezilya'ya gittiğimi gören duyan herkes defalarca ne kadar...

Evet Brezilya'da ben de bulundum. Aynen çok şaşırdım. Ülke hakikaten çok berbat bir ülke. Hiçbir çekici yanları yok. Sadece Futbol ve samba ile nasıl PR yapılır öğrenmiş oldum. Çünkü Brezilya'ya gittiğimi gören duyan herkes defalarca ne kadar şanslı olduğumu söylüyor ve beni kıskanıyorlardı. Söyleyeyim kıskanmanıza gerek yok. Daha beteri sizin olsun )))

Okumaya Devam
  Ekler
Ekleri görmeye izin yok
 
 1. Zafer Yılmaz    serdal

Yorum için teşekkürler Serdal Yine de tekrar gidilir oralara. Tabii gezmek için Sao Paulo dışındaki bölgelere de gitmek lazım aslında.

  Ekler
Ekleri görmeye izin yok
  Yorum en son yaklaşık 4 yıl önce Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
 1. Masum Robot

4 ay öcne ben de oradaydım. Şanslı olmalıyım ki, hiç bir güvenlik problemi yaşamadım. Belki latinlere benziyor olmamdan da kaynaklanıyor olabilir Yazıda sadece park kısmına değinmek isterim. Ibirapuera harika bir parktır. Keşke görme fırsatın...

4 ay öcne ben de oradaydım. Şanslı olmalıyım ki, hiç bir güvenlik problemi yaşamadım. Belki latinlere benziyor olmamdan da kaynaklanıyor olabilir Yazıda sadece park kısmına değinmek isterim. Ibirapuera harika bir parktır. Keşke görme fırsatın olsaydı. Benim de Sao Paulo gezimle ilgili ayrıntılı bir yazım var. http://www.masumrobot.com un ilk sayfasında görebilirsiniz.

Okumaya Devam
  Ekler
Ekleri görmeye izin yok
 
 1. Zafer Yılmaz    Masum Robot

Verdiğin bilgiler için teşekkürler Masum Robot Yazın oldukça detaylı ve bilgilendirici. İleride tekrar bakmak üzere not ettim.

  Ekler
Ekleri görmeye izin yok
  Yorum en son yaklaşık 5 yıl önce Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin