4 minutes reading time (750 words)

Rüzgarın Sevdiği Alaçatı’da Kısa Bir Mola

Tıpkı daha önce gittiğim bir adanın havası vardı Alaçatı'da. Mykonos mu ona benzer, o mu Mykonos'a. Sanki karşı kıyılarda birbirlerine benzer sokaklar, kafeler yaratılmıştır.

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-01.jpg

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-harita.jpg

Yerli halk hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığından ve yerlilerin bir bir kaçtığından yakınmaktadır. Sezon bitiminde butik otellerin kapalı kapıları ile duvarlarından başka bir şey olmadığını anlatıyorlar. Bazen de biz sezonluk misafirlerin dokuları bozarak esas toprak sahiplerini ticaret uğruna nasıl da ezip geçtiğini düşünüyorum. Aslında onları bir nevi yurdundan ediyoruz. Dayanmak ne kadar mümkün olur kestirmek zor. Bizim konaklama yaptığımız Çiprika Pansiyon'un sahibi Mehmet Bey ve eşi en dişli çıkanlardan. Bahçesindeki gençlik yıllarında ödül olarak aldığı şimdi ise gölgesinde dinlenebildiğimiz ağaca bile dokunmuyor. İki üç oda ekleme yapmaktansa anılarını yaşatmak onu daha mutlu ediyor. Bizler de bu yerin hikâyesini dinlerken aynı duygulara ortak olduk.

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-02.jpg   b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-03.jpg

Mehmet Bey'in merkeze yakın bu pansiyonunda bizlere tattırdığı lezzetlerin, dostça yaklaşımın ve kahvaltılarının çokça övgüyü hak ettiğini düşünüyorum. Masamıza serdiği bembeyaz örtülerin sabun kokusu hala hafızamda. Pansiyonuna isim veren ottan ev yapımı reçellerine kadar, sabahları taze sıkılmış portakal suları eşliğindeki kahvaltıları tam doyumluk. Gazeteyi alıp salıncakta sallanırken rüyalar ülkesine geçiş yapmak da ayrı bir keyifti. Bir de akşamüzeri taze melisa çayı olursa sohbete doyulmuyordu hiç.

a1sx2_Thumbnail1_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-04.jpg   a1sx2_Thumbnail1_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-05.jpg

Hazır buralara gelmişken Ege'nin suyuyla buluşmadan geri dönmeyelim dedik ve minibüsle yakın mesafedeki Ilıca plajına gittik. Sahil şeridinde yine her zamanki gibi isimli oteller kendini gösteriyor. Cüzi rakamlarla şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Restorandaki fiyatlar da gayet makul geldi bize. Berrak ve hafif serinlikteki sudan hiç çıkmak istemedik gerçekten. Ilıca plajına yakın Dost Pide'de akşamı sonlandırdık ki değmeyin keyfimize. Yalnız çok aç iseniz 1,5 porsiyon söylemekte fayda var. :)

a1sx2_Thumbnail1_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-06.jpg   a1sx2_Thumbnail1_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-07.jpg

Bir başka gün de rotamızı Alaçatı Port'a çevirdik. Halk plajı fazla açıklıkta olduğu için sörf yapılan tarafa yürüdük. Ağaçların gölgesinde çimenlerin üzerinde rahatça günümüzü geçirdik. Burada bizden ücret talep eden olmadı ancak sezon henüz açılmadığı için böyle olduğunu düşündük. Nefis ev yapımı limonatalar da içimizi nasıl serinletti. :) Suda geçirdiğimiz vakitler bu kısımda oldukça az oldu; çok keyifli gelmedi doğrusu. Deniz faslının ardından Alaçatı Port'a doğru birkaç kare yakalamak umudu ile yol aldık. Sezona hazırlık için birçok mekanda tamirat, yenileme yapılıyordu. Haziran ayının ikinci haftası olmasına rağmen halen sezon açıldı denilmemesini de üniversite sınavlarının henüz yapılmamasına bağlayıverdik. Çoğunun kapısı ve penceresi aynı sebepten kapalı evlerin mimarisine, dizilişine ve bir bütün oluşuna hayranlık duyduk.

Akşam olunca ne yesek dediğimizde önümüzde bir sürü seçenek vardı. Deniz mahsulleri dersek fiyatlarının daha hesaplı olduğunu söyledikleri küçük işletme Kaptan'ın Yerini önerdiler. Kalamarı bir harikaydı doğrusu. Kumru da yesek gelmişken dedik ve ünlü Şevki'nin yerine Hikmet'ten yana şansımızı denedik. Soğuk ayranın yanında pek de güzel oldu kumrularımız. Bir tane daha yenir miydi, yenirdi ama fazlaca şişkinlik yaratabilirdi. Ee sohbetin yanında mısır iyi gitmez mi? Giderse hemen alalım dedik. :) Yalnız buradaki mısırlar pek bir asortik, tanesi 5 lira :)

Bir de el tezgahlarında rastladığımız turşucular çokça methedildi ancak deneme fırsatımız olmadı.

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-10.jpg

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-08.jpg   b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-09.jpg

Geceyi azıcık serinleterek sürdürmek istediğimizde de birçok gazetede adını duyuran Veli Usta'nın dondurması imdada koştu. Damla sakızı olmazsa olmaz tabi ama Marsilya şarabı da gözüme çarptı ne yapayım. :) Damla sakızının her yerde karşınıza çıktığı Alaçatı'da şaraba da tat vermiş bu lezzet. Baskın olursa acı olacağından fazla kullanılmamış ama tattığımızda çook eser miktarda olduğundan keyifli bir içim olmadı. Belki de Sakız likörünü denesek sevebilirdik. Bunun yerine önerilerim arasında yer alan Tektekçi'nin damla sakızlı "gongo" isimli shutını yeğledik. Reçelden sabuna, kurabiyeden sütlü tatlıya hatta sizlerin de iyi bildiği Türk kahvesine kadar damla sakızı farklı lezzetler yaratmış ve adeta Alaçatı ile de bütünleşmiş. Denemeden gelmeyin diyeceğim bir başka öneri ise yıllardır hizmet veren İmren Pastanesi'nin özellikle Nisan ayında yapılan ot festivalinde de beğeni toplayan mercan köşklü naneli limonatası ve karabaş otlu irmik helvası damakları mest ediyor. Bu arada ender bulunan sakız ağaçlarının Falım ve Tema ortaklığında tescillenip dikim, bakım ve koruma altına alındığını da eklemek isterim.

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-11.jpg   b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-12.jpg


b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-13.jpg

Sokaklar arasında yukarıdan aşağıya yol alırken, ünlü restoran Tuval'in karşısında yer alan Kirli Çıkı hoşumuza giden keşiflerden oldu. Dükkan sahibi Göksel Bey'in misafirperverliği ile içeride yer alan değerli oyalı işlerin oldukça hesaplı fiyatlarda olması keyfimizi daha da arttırdı. Antika pazarı için çok heves etsek de yakın zamanda kaldırıldığını öğrendik. Birkaç tezgah ve açık bulabildiğimiz sayılı dükkan bir nevi yaramıza merhem oldular. Eğer cumartesi günü Alaçatı'ya varacaksanız dillere destan envai çeşit bitkinin yer aldığı pazara uğramadan gelmeyin lütfen.

a1sx2_Thumbnail1_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-14.jpg   b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-15.jpg

Biraz bütçeyi geniş tutabilirseniz Alaçatı'nın butik otellerinde kendinize farklı bir deneyim hediye etmiş olursunuz. Aile ortamını sevenler için de bizlerin tercihi gibi pansiyonlar yardıma koşuyor. Tasarım ürünlerle tanışmak, esin kaynağı almak, keşfe değer sokaklarında kaybolmak ve damla sakızının lezzetine doymak için Alaçatı sizi bekliyor.

b2ap3_thumbnail_alacati-izmir-dilek-turan-gez-gonlunce-16.jpg

Yeni keşiflerde görüşmek üzere,

Uçurtma Dünyasını Keşif
İsrail 8 (Haifa, Tel Aviv)

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin