1 minute reading time (287 words)

Prag’da Kuklalar Dünyası

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-intro.jpg

Belki ilk etapta o da neymiş ben çocuk muyum dersiniz ama hangimizin içinde o günler yok ki derim o zaman. Zaten Prag şehir merkezinde yürümeye başladığınızda ne zaman ki Charles Köprü'ne doğru yol alacaksınız sağlı sollu yer alan dükkanlarda boy boy kuklalar dikkatinizi çekecektir. İster istemez o dünyanın içine çekileceksiniz ve belki de bizler gibi kendinizi bilet gişesinde bulacaksınız. Biz, 10 kişinin üzerinde olduğumuz için çok az bir indirimle kişi başı 12,50 Euro gibi bir fiyata biletlerimizi aldık. Tabi fiyatları 2012 yılının bahar aylarına göre değerlendirin lütfen.

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-1.jpg

Ustalık ürünü kuklalar arasındaki turistik izler taşıyan tanıdık simalar hoşunuza gidebilir ancak belirtmek gerekir ki bir anda gözü kapatıp alınacak ücretlerde değiller. Ben her seferinde kesin almaya niyet edip yine vazgeçenlerdenim. :)

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-2.jpg

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-3.jpg

Biz, National Marionette Theatre'da Mozart'ın ilk kez Prag'da sahnelemiş olduğu "Don Giovanni" adlı eserin uyarlamasını tercih ettik. Zaten çok fazla da seçeneğiniz olmuyor. Biraz ileride farklı bir gösterinin olduğu bir başka kukla tiyatrosu daha yer alıyordu.

Akşam 19:00'da başlayan gösteri, hem çocuklar hem de biz büyükler için keyifli bir mola oldu.

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-4.jpg

Gösterinin yapıldığı yer fazla konforlu değildi. Tahta bank gibi sıralanmış oturma platformu, küçük sayılabilecek bir sahne ve yaklaşık 50-60 kişilik bir salonla karşılaştık. Ama gösteri başladığında yerin hiçbir önemi kalmadı. Başladığı gibi bitti sanki. Sürüklendik gittik. Kuklaların ardındaki oyuncular simsiyah kostümleri ile kendilerini görünmez kılmışlardı ta ki gösteri bitene kadar. Gösteri bittiğinde de kendi adıma -seyircinin büyük çoğunluğunu bizim grup oluşturduğu için- seyircinin azlığına üzüldüm. Oysa ki birçok çalışmadan daha gerçekçi bir sunumla karşılaşıyor insan. Bana orijinal gelen bu tiyatro türü yer yer bizim kültürümüzdeki Karagöz-Hacivatı anımsatsa da üç boyutluluk anlamında ve sahne değişikliği hatta mini orkestrası ile farklılıklar barındırıyordu.

kuklalar-dunyasi-prag-dilek-turan-gez-gonlunce-5.jpg

Belki gösteri esnasında çekmiş olduğum videoyu paylaşırsam sizi biraz daha heveslendiririm. Keyifli seyirler...

Yeni keşiflerde görüşmek üzere,

Bir Prag Gezisinin Olmazsa Olmazları
Kemikli Kilise'ye Doğru

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin