2 minutes reading time (340 words)

Moskova'da Bir Latin Gecesi

b2ap3_thumbnail_kremlin_ve_kizil_meydan_moskova_rusya.jpg

Moskova'yı neredeyse her yıl ziyaret ediyorum. Sebebi ziyaretim bazen bir fuar bazen de bir müşteri oluyor. Her ne kadar bu gezilerimden keyif alsam da Moskova'ya iş için gitmenin kötü yanı genelde doğru düzgün hiçbir yer gezemiyor olmanızdır. İhtişamlı müzeleri, parkları gündüz gözüyle göremezsiniz. Bir tek akşamınız kalır, o zaman da nereye gidilir tahmin edersiniz.

Ben salsaya başladığımdan beridir kulüplere gitmiyorum. Oralar pek eğlenceli gelmiyor artık. Öyle olunca bu Moskova seyahatimde de geçen yıllarda olduğu gibi en azından bir Latin gecesine gitmeyi kafama koydum.

 

Geçen yıl ve ondan önceki yıl da Moskova'da birçok Latin gecesine gitmiştim. Hepsi de çok eğlenceli geçmişti. Benim açımdan tek problem on1 (Los Angeles) stilde salsa yapan çok az kimseye rastlamamdı.

Gözlemleyebildiğim kadarıyla Moskova'da Küba stili salsa oldukça yaygın. Ardından on2 geliyor. On1 dans edenler ise ancak küçük bir azınlığı oluşturuyor. O yüzden hangi stil salsa yaptığınıza bağlı olarak gideceğiniz geceyi bence iyi seçmelisiniz. Ya da şimdiden her stilden biraz öğrenmeye başlamak lazım. Ben kendi adıma on2 öğrenmeye karar verdim.

Şimdi size tanıtacağım yerde %99 Küba stili dans ediliyor olsa da burayı seviyorum. Gecenin mekânı gayet güzel, ulaşımı rahat, pisti de dans etmeye elverişli.

Gecenin mekanı olan Chesterfield Yeni Arbat sokağı üzerinde. Böyle olunca, gece öncesi hemen bitişikteki Eski Arbat'ı da ziyaret etmemek kaçınılmazdı.

Ünlü bir Rus yazarının "Ah, Arbat, Arbatım (Ах, Арбат, мой Арбат...)" diye güzel bir şarkısı vardır. Zamanında bu şarkıyı Rusça hocamızın bize çalıştırması vesilesiyle Arbat'tan haberdar olmuş ve bende hemen burayı görmek isteği doğmuştu. Burası sokak sanatçılarının, ressamların, müzisyenlerin, komedyenlerin performans sergiledikleri, ufak kitap sergilerinin açıldığı, turistler için hediyelik eşya dükkanlarının olduğu, entellektüellerin ve gençlerin buluştuğu canlı bir yer. Bizim İstiklal Caddesine benzetilebilir bir bakıma belki ama İstiklaldeki curcuna burada yok.

Eski Arbat'tan birkaç kare fotoğraf çektikten sonra Yeni Arbat'a doğru ilerliyorum.

Gecemizin mekanına geldik. Hadi içeri girelim. :)

 

b2ap3_thumbnail_chesterfield-yeni-arbat-moskova.JPG

 

Burada Latin geceleri Perşembe akşamları yapılıyor ve 21:00'den 23:00'e kadar sürüyor. Ben 20:45 gibi oradaydım ve sahnede bir workshop vardı. Bir önceki yılki ziyaretimden, gece sonunda Yoandy'nin workshop yaptığını biliyordum ama bununla ilk defa karşılaştım.

Bu workshopun ardından gece başladı.

 

d]

 

Ve nihayet saatler 23:00'ü gösterdiğinde ünlü Reggaeton ustası Yoandy Villaurrutia sahneye çıkıyor ve salsa, bachata, reggaeton, merengue danslarından oluşan ultra eğlenceli bir workshop yaptırıyor.

Başka bir Latin gecesinde daha görüşmek üzere diyerekten sizleri Yoandy ile baş başa bırakıyorum. 

 

<
d]

 

Viyana'ya Gidince Neler Yapsak?
Bir Osmanlı Köyü İzlenimleri - Cumalıkızık

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin