2 minutes reading time (495 words)

Mika Tur ile Kısa Söyleşimiz

mika-tur-roportaj-gez-gonlunce-intro.jpg

Yoğun iş temposu içerisinde kendinizi tatille ödüllendirmek istediğinizde ya tüm sorumluluğu üstlenerek internet başından uygun fiyatlara bilet bulup otel beğenmeye başlarsınız ya da bu kadar vaktimiz ve sabrımız yok derseniz hazır tur paketleri ile otel seçenekleri yardımınıza koşacaktır hemen. Online erişimin ve satın alma seçeneklerinin de olduğunu düşünecek olursak işimiz eskiye göre epey kolaylaştı diyebiliriz.

İşin mutfağına bir bakalım dedik. Online tatil paketlerinin sunulduğu cazip seçenekleriyle "tatilbudur.com" üzerinden satışlarının yaklaşık %90'ını gerçekleştiren Mika Tur'un Genel Müdür Yardımcısı Onur Otruş ile kısa bir söyleşi yaptık.

Gün geçtikçe oturan tatil alışkanlıkları ile tatili artık bir ihtiyaç gibi görmeye başlayan bizler için Onur Bey'in yapmış olduğu değerlendirmelere kısa kısa değineceğim.

Turizmin seyahat üzerine kurulu bir düzeni olması ve dışarıdan bakınca eğlenceli gözükmesinin doğruluğu sorusuna Onur Bey, "Kesinlikle eğlenceli, keyifli, zevkli ama turizm, dış koşullara karşı çabuk tepki gösteren ve yeni stratejiler geliştirme zorunluluğu doğuran çok dinamik bir sektör. Konaklama, tur bölümü, tedarik, reklam ve pazarlama gibi çok bacaklı olan meşakkatli bir hizmet sektörü." şeklinde cevap verdi.

Sektörün gezmek konusundaki imkanlarına değinmek istediğimizde de, kendisinin hatta hemen her biriminde çalışanların iş icabı örneğin farklı destinasyonları keşfetmek ve araştırmak için gezmesi gerektiğini bize anlattı. 

Farklı kültürlerle temas etmeyi seven kişilere turizm sektörünü meslek olarak tavsiye edip etmeyeceğini sorduğumuzda da cevap beklediğimiz gibi olumlu oldu. :)

Onur Bey, Dünya'nın Türkiye'ye olan ilgisi, artan talepler, iş birliktelikleri ve değişen tatil alışkanlıkları ile oluşturulan yeni destinasyonların ciddi anlamda istihdam ve kalifiye personel eksikliğini doğurduğunu da ekledi.

Mika Tur olarak faaliyet alanlarının ağırlıklı olarak iç turizm üzerine olduğunu, Türkiye'de artık sadece sahil, güneş satan turizm anlayışından vazgeçilerek fuar, kongre gibi farklı kulvarlarda çalışmalar yapıldığını, artan trendlere uyum sağlayan kültür turlarına da yer verildiğine değindi.

Son dönemlerde yurtdışı tur paketlerinde tercihlerde öne çıkan ülkeleri sorduğumuzda da İtalya ve Fransa gibi artık klişeleşmiş seçimlerin ilk sırayı aldığını söyledi.

Yurtdışı tatil alışkanlıklarında da oldukça gerilerde olduğumuzu üzülerek öğreniyoruz. Türk insanının çok azının yurtdışında gezdiği ya da tur paketi satın almaktansa tanıdık yanına gitme, kendi imkanları ile seyahat ettiklerinden %10 gibi bir veri ortaya çıkıyor. Oranın bu derece altlarda olmasının da vize-pasaport masraflarının göz korkutması, belki de uçak ve otel masraflarının çok olacağının düşünülmesinden kaynaklandığına işaret etti.

mika-tur-roportaj-gez-gonlunce.jpg

Ancak gezmek alışkanlığı olan bizler biliyoruz ki son yıllarda ülkemizde de rekabetin artması ile birlikte özellikle uçak biletlerinde akla gelmeyecek uygunlukta fiyatlarla karşılaşıyoruz. İşin sadece erkenden program yapabilmekte ve iş yerlerimizdeki izin düzenini oturtmakta olduğuna inanıyorum. Yurt dışında yaşayan insanlar neredeyse bir yıl önceden planlarını yaparak çok cüzi fiyatlarda ülkemize konuk olmaktalar. Neden biz de erken rezervasyon yaparak aynı hizmetlerin çok daha ucuza satışa çıkan fırsatlarından yararlanmayalım ki?

İtalya'dan yeni döndüğüm için Onur Bey'i seyahatime ilişkin sorularımla biraz daha meşgul ettim. :) Roma'da Ristorante alla Rampa ve Ginger Restaurant ile Floransa'daki Trattoria ZaZa söyleşi dışı önerilerden olsa da Gez Gönlünce takipçileri ile paylaşmadan edemedim. :)

Ümraniye'deki genel müdürlük binasında genç bir site olan Gez Gönlünce'nin editörü Zafer ve beni sıcak bir şekilde karşılayarak birlikte keyifli bir sohbet yaptığımız Onur Bey'e bilgilendirmeleri için bir kez de buradan teşekkür ederiz.

Yeni keşiflerde görüşmek üzere,

Kemikli Kilise'ye Doğru
Ramada Majestic Bucharest Hotel
 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin