4 minutes reading time (759 words)

Malta Gezisi

malta-gezisi-1.jpg

Malta Adası üç takım adadan oluşan (Gozo, Comino ve Malta) Akdeniz'in bütün güzelliklerini barındıran küçük şirin bir ülke. Gezdiğiniz zaman kolay kolay tanı getiremeyeceğiniz tamamen kendine özgü bir yer. Ne batı ne doğu diyebileceğiniz, Akdeniz'in tuzu ve sıcaklığını taşıyan, doğunun eşsiz mimari estetiğini kazanmış, batılı tarzda yaşam kültürüne sahip, farklı kültürleri bir arada görebileceğiniz bir ada ülkesi. Adayı tanımanın en iyi yolu elbette gezip görmek ancak gezip görmek isteyenler, isteyip de göremeyenler veya sadece gezi yazısı okumayı sevenler için tanıtmaya çalışacağım.

Öncelikle neden Malta diye düşünerek internet üzerinden ufak bir araştırma yaptığımda ulaştığım ilk bilgi Malta'da bulunan dil okulları oldu. Evet, Malta Dünyada dil öğrenmenin, pratik yapmanın en ucuz ve en eğlenceli yerlerinden biri. Tabii ucuz derken Avrupa ülkeleri ve Amerika'ya göre olduğunu da belirtmek gerekiyor. Malta denince akla gelebilecek bir diğer özellik deniz ve güneş olmalı. Gerçekten Malta denize ve güneşe doyabileceğiniz mükemmel bir coğrafya. Her yerde sıklıkla karşılaşabileceğiniz inanılmaz sıcak olduğu yönündeki bilgiler sizi korkutmasın. Yılın diğer zamanlarını bilemem ama benim bulunduğum 6-16 Temmuz arası son derece açık, ferah ve insanı hiçte bunaltmayan temiz bir havası vardı. Deniz ise sizi ne üşütür ne ısıtır kıvamda, tam da serinledim diyebileceğiniz bir ısıda. Denizin şehrin içindeyken bile size yakın olması, nerede konaklarsanız konaklayın hemen otelinizin yanından denize girebilecek olmanız bile Malta'yı tercih etme nedeniniz olabilir. Şehir ve denizin bu kadar iç içe olabildiği başka bir yere rastlamadım.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-2-deniz.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-3-deniz.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-4-deniz.jpg

Malta'da gezip gördüğüm şehirden biraz bahsetmek gerekirse... Her birinin arası otobüsle 20-25dk olan şehirlerin hepsi ayrı bir güzellikte. Başkent Valletta oldukça sakin bir şehir. Ara sokakları dolaştığınızda tüm evlerin, kiliselerin ve dükkânların birer sanat harikası olduğunu görürsünüz. Bu kadar denizden bahsetmişken sanırım denize giremeyeceğiniz tek şehir Valletta, en azından benim gördüklerim arasında. Bunun nedeni deniz kenarının Sirkeci Harem sahiline benzer bir sanayiye ayrılmış olması fakat Valletta'da bulunan savaş müzesi ve müzenin devamında yer alan manzara görülmeye değer. Ayrıca hafta sonları yüksek volümlü club tarzı eğlence mekânlarından, hoşlanmadığınız zamanlarda alternatif sunan müzik türü ve eğlence biçimine sahip.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-5-valletta.jpg

Oldukça hareketli diyebileceğim ve bizim de konaklamada tercih ettiğimiz şehir ise Sliema oldu. Sliema hem kolayca denize girebileceğiniz hem isteğinize göre restorantlara ulaşabileceğiniz hem de civar yerleri gezmek ve eğlenmek için oldukça imkanlar sağlayan bir şehir. Hatta Sliema merkezden 15-30dk sürebilecek bir yürüme mesafesiyle St. Julian's adı verilen bölgeye ulaşabilir burada Paceville'deki eğlence mekanlarında sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Fakat buradaki bar ve gece kulüpleri müşterilerinin dil okulu öğrencilerinden yaşları 16-21 arası değişen gençler olduğunu belirtmek isterim. Hepsi farklı kültürden olan bu gençlerin paylaşım ve kazandıkları deneyimler gerçekten çok özel ve geliştirici olmalı. Zira birbirlerinden çok şey öğreniyor ve İngilizcelerini geliştirme imkanı buluyorlar.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-6-st-julians.jpg

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehrin Mdina olduğunu söylemeliyim tamamı turizme ayrılmış olan bu bölgede. Mardin'e gitmemiş olanlar varsa görmüş kadar olabilirler. Arap tarzı bir mimariye sahip olan Mdina Malta'da bu özelliği en net ve güzel şekliyle görebileceğiniz bir yer. Burası gerçekten sizi içinde yaşadığınız dünyadan alıp başka bir boyuta sürükleyen ilginç bir mekan. Bu duyguyu bir Venedik San Marco'da bir de scuba'(su altı dalış)da yaşadığımı söyleyebilirim. Sanki bu ilginç mekanla birlikte başka bir zaman boyutuna geçiyorsunuz ve kendi dünyanızdan uzaklaşıp başka bir dünyadan kendinize bakıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Mdina'da dinlenmek üzere oturduğunuz mekanlardan birinde naneli siyah çay ikram edilirse denemenizi tavsiye ederim, ayrıca tatlıları oldukça lezzetli. Cam işçiliğiyle de ünlü olan Mdina'da cam eşya satan hediyelik dükkanlar sıklıkla karşınıza çıkacaktır.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-7-mdina.jpg   b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-8-mdina.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-9-cam-esya.jpg

Deniz ve güneşe doyanlar veya kültür ve tarihe ağırlık verenler için Hagar Qim denilen antik kent görülmeli.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-10-hagar-qim-antik-kent.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-11-hagar-qim-antik-kent.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-12-hagar-qim-antik-kent.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-13-hagar-qim-antik-kent.jpg

Bunca şehri nasıl gezeceğim diyorsanız, tabiî ki otobüsle. Malta'nın eski tip sarı otobüsleri meşhur. Tabi bunlar ulaşım amaçlı değil kültür simgesi daha ziyade. Metro sistemi olmadığı için otobüs en çok kullanılan ulaşım aracı. Bunun yanı sıra iki katlı üstü açık otobüsler ülkenin çeşitli yerlerine gidiyor. Avrupa'nın birçok bölgesinde olduğu gibi sightseeing otobüsleriyle tüm adayı gezmek mümkün. İstediğiniz durakta inebilir, istediğiniz kadar vakit geçirebilir ve arkadan gelen otobüsle yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Otobüslerin durduğu duraklarda yapılabilecekler hakkında önceden fikir edinebilirseniz oldukça yararlı olacaktır.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-15-sightseeing-otobus.jpg

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-14-sightseeing-otobus.jpg

Benim gezmiş olduğum şehirlerle ilgili aklımda kalanlar bunlar. Bunların dışında ilgimi çeken ve bu yazıda paylaşmak istediğim bilgilerden biri Malta'da yaşayan insanların çift dilli oldukları (Matlaca ve İngilizce) ve spor yapmayı sevdikleri. Günün her saati sahil boyunca koşan, spor yapan insanlara rastlamak mümkün. Bir diğeri ise balık figürünün birçok eşya üzerinde kullanılmış olması. Orası bir ada balık motifinin kullanılması kadar doğal bir şey yok, demeyin. Balık figürünün bu kadar kullanılmasının esas nedeni adanın kuş bakışı görünümünün dalmakta olan bir balığa benziyor olması.

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-16-magnet.jpg

Son olarak da, bizdeki nazar boncuğuyla aynı anlama gelen göz şeklinin Maltalılarca benimsenmiş olması. Vakti zamanında tekneyle açılan her balıkçıya iyi şans getirmesi için göz verilirmiş. Göze gelinmesin diye tüm okurlara good luck!

b2ap3_thumbnail_malta-gezisi-17-magnet-goz.jpg

 

Ekaterinburg
İstanbul’u Keşif Gezileri
 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin