1 minute reading time (177 words)

Kurgan

rusya-kurganskaya-oblast-kurgan-harita.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 7]

Kazakistan'a geçmeden önceki son durak Kurgan'da genç evli bir çiftin yanında kalıyorum. Evlerinin rahatlığı, ilgileri bir yana etrafa yaydıkları pozitif enerji, dışarıdaki asık yüzlülük ve iletişimsizlikten sonra bana öyle iyi geliyor ki... Evde bir tarantula, bir yılan, bir bukalemun ve biri siyah, biri beyaz iki kocaman kediyle aynı odayı paylaşıyoruz. Varmadan önce sadece yol üzerinde bir durak olarak gördüğüm Kurgan'da bir güzel moral topluyorum, bir o kadar güzel sohbet ve röportajlar da cabası.

Evlerinde kaldığım Alexander ve Lena yaklaşık beş yıldır beraberler; bu beş yıl içinde en fazla on gün birbirlerinden ayrı kaldıklarını soyluyor Alexey. Önümüzdeki ay Çin'e yapacağı dört günlük iş seyahatinde ayrı olmak durumunda kalacakları için üzgünler :) Filmlerde, kitaplarda görülen cinsten bir romantizm. İkisi de çok iyi fotoğrafçılar, bütün ev onların harika fotoğraflarıyla dolu, üstüne üstlük iki tane de çektikleri film var. Birincisini düğünlerine davetiye olarak hazırlamışlar, ikincisini ise kendi aşk hikâyelerini "Alice Harikalar Diyarında"ya uyarlayarak profesyonel stüdyo ekipmanlarıyla çekmişler. Çok uzun anlattım, nazar değmesin diyor, bahsettiğim ilk filmlerini de hemen buraya koyuyor ve devam ediyorum...

]
...

Kurgan'da sirke gittik! Rusya'da her şehirde yılın hemen her vakti bir sirk var, hatta bazı şehirlerin özel sirk binaları bile var; sirk görmemiş bir Rus çocuğu yok zannediyorum. Kurgan'da gittiğimiz bu sirke de son anda yer bulabiliyoruz zaten. İçerisi tıklım tıklım kalabalık. Sonrası akrobatlar, köpekler, taylar, leoparlar, bir de araba ve arabanın altında ezilmeyen adam. Benimle gelen Leonid, bu sirkin o kadar da güzel olmadığını söylese de ben çok mutluyum! O da önümüzdeki çocukların ve benim sevinç çığlıklarımla dalga geçerek yeterince mutlu oluyor zaten :)

....

Son olarak Kurgan'la ilgili yazmak istediğim ilginç bir şey daha: Lenin'den sonra Kurgan'da en büyük heykeli olan Rus, doktorluğunu Kurgan'da yapmış, su anda da şehirde adına enstitü kurulmuş olan ortopedist Ilizarov. Ilizarov'un -şu an tam adını Google'dan öğrendiğim kadarıyla- geliştirmiş olduğu, günümüzde Ilizarov yöntemi olarak bilinen cerrahi keşfi, birçok ortopedik probleme zorlu, acılı, bol çivili, telli bir ameliyat ve tedavi süreciyle mucizevi bir şekilde deva olmakla beraber günümüzde tüm bu nahoş taraflarına rağmen estetik amaçlarla boy uzatmak için de kullanılıyormuş. Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsinde yasak olan bu operasyon için gönüllü olarak Kurgan'a bıçak altına girmeye gelen hastalar da Kurgan'da küçük bir sağlık sektörü turizmi oluşturmuş.

Belgrad’da Üç Gün
Ufa

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin