1 minute reading time (280 words)

Krasnodar’a Varış

krasnodar-krai-harita.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar 1]

16.08.2011, Krasnodar

Buradan bir gideceğim-gidiyorum bile diyemeden varıyorum Rusya'ya. Son iki haftadır yaşadığımız taşınma telaşından sonra uçağımın kalkmasına üç-dört saat kala ancak hazırlayabildim çantamı. Bir sürpriz yapıp İstanbul'a gelen annemle babam havaalanına kadar bıraktılar beni; uçağa bindikten sonra havalanmasını bekleyemeden, kemerlerimi bağladığım gibi uykuya daldım. Uyandığımda alçalmaya başlamıştık bile. Uçaktan indiğimde iki duraklık bir metrobüs yolculuğu kadar yol gitmişim hissindeyim.

...

Ben hala uykuyla uyanıklık arasında bir yerlerde dolanır, aynı zamanda pasaport kontrol öncesi giriş formunu doldururken biri yaklaşıyor yanıma, "Pardon, sen Mine'sin değil mi?", diyor. Yok artık diyorum, bir "İsrail'de 100 dolara gezdi." haberi beni bu kadar da meşhur etmiş olamaz. Ama zaten ben daha ünlü pozumu takınamadan Mücahit "Şey, Couchsurfing Krasnodar grubunda görmüştüm de" diyor. Uzun bir "Heee..."

Sonra sırada beklerken Çerkeslerden açılıyor laf. Bu sefer hemen önümüzden bir "Sen nerenin Çerkeslerindensin?" geliyor. Yabancılık hissi sıfır, yuvaya dönüş tadında sorunsuz bir giriş yapıyorum Rusya'ya; ooh, karşılamaya da gelmişler beni. Böyle de sorunsuz olmaz ki canım. Çayımı içip çikolatamı yedikten sonra uyku tulumumla yerde aylardan beri uyumadığım rahatlıkta bir uyku uyuyorum.

Beni evlerinde misafir eden Victoria ve Gima, şirin mi şirin bir çift. Benim Rusçam ve onların İngilizcesi, iletişim kurmak için abartılı el-kol hareketlerini, mimikleri şart kılıyor, bir dans edasında geçiyor diyaloglarımız. Bunca zorluğa rağmen nasıl oluyorsa ben şehrin tarihini, yediğim yemeğin hangi malzemelerden yapıldığını bile onlardan bir şekilde öğreniyorum. Dışarıda geçirdiğimiz iki-üç saatten sonra planım otobüsle Maykop'a gitmek ama sonra bir taksiciyle pazarlık yapıp hemen hemen aynı fiyata dört kişi yarı zamanda şehre varıyoruz. En son taksiden indiğim ana kadar ineceğim yerin doğru anlaşıldığından emin değilim. Ama nasıl oluyorsa, evet doğru yere varıyorum. Hoşgeldinler, gülümsemelerle karşılanıyorum. Sonrası saatlerce yemek, muhabbet...

 

Krasnodar Notları
Ulm’un Serçesi Su Faresi (Ulmer spatze wasser ratz...

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin