1 minute reading time (294 words)

Kız Kulesi Efsanesi

kiz-kulesi.jpg

Üsküdar sahilinde Harem'e doğru yürürken gözünüzü ondan alamazsınız. Arkasında beliren Ayasofya, Sultan Ahmet Camii ve Topkapı Sarayı siluetleri manzaraya doyumsuz bir zevk katar. Şen şakrak uçuşan martılar da bu görüntünün vazgeçilmezidir. Fotoğraf sanatçılarının favori mekânıdır burası. Rahatlıkla denebilir ki Üsküdar açıklarını süsleyen Kız Kulesi İstanbul'un sembollerinden birisidir.

Peki, bu Kız Kulesi ismi nereden gelir? Prof. Tuncer Baykara Kız Kulesi isimli çalışmasında Anadolu'da ve Orta Asya'da Kız Kulesi veya Kız Kalesi diye geçen yerlerin ve bunların bir kısmı hakkındaki benzer efsanelerin bir dökümünü verir. Liste oldukça uzundur. Bu bilgiler ışığında denebilir ki Türkler arasında kadim zamanlardan beri yaygın olan bu efsane bir çeşit isim verme işlevi görmüştür. Türkler deniz, göl veya ırmaklardaki adacıklar üzerine kurulan kulelere veya bir kalenin ayrı bir birimiymiş gibi görünen kule tarzı yapılara Kız Kulesi veya Kız Kalesi ismini vermiş ve bu efsaneyi de o yapıya atfetmiştir.

İstanbul Kız Kulesi ile ilgili efsaneler ufak tefek farklılıklarla birbirine benzer. Ana tema genelde hep aynıdır. Aşağıda okuyacağınız metin efsanenin ana temasına sadık kalarak kendi yazdığım bir versiyondur.

Kız Kulesi Efsanesi

Bundan uzun yıllar önce bir padişah yaşarmış. Bu padişahın ay parçası, güzel mi güzel bir kızı dünyaya gelmiş. Padişah bu kızını çok sever, onun üzerine titrermiş. Bir gün merakına yenilip kızının geleceğini falcılara sormuş. Falcılar padişahın güzel kızının bir yılanın sokması sonucu öleceğini görmüşler. Bunu duyan padişah telaşlanmış ve adamlarına hemen denizin ortasına, yılanların erişemeyeceği bir kule yapmalarını emretmiş. Kule yapılmış. Ve padişah kızını bu kulede muhafaza etmeye başlamış. Sonra yıllar yılları kovalamış. Kız büyümüş, güzelliği ve zarafeti dillere destan olmuş. Bu arada kehanet de kendini unutturmuş. Bir gün kızın canı üzüm istemiş. İçerisinde salkım salkım üzümlerin olduğu bir sepet getirmişler ona. Kız sepete elini uzattığında üzüm salkımları arasına gizlenmiş ufak bir yılan elini sokuvermiş hemen. Kızcağız çok geçmeden oracıkta can vermiş.

 

Paris
Süleymaniye Camii, Fener, Balat Gezisi (23.11.2013...

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin