2 minutes reading time (383 words)

Kemikli Kilise'ye Doğru

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-intro.jpg

Geçen sefer geldiğimizde daha kısa süre kalışımız sebebiyle Kutna Hora-Sedlec için vakit ayıramamıştık. Kentte geçirdiğim keyifli vaktin yanında nedendir bilinmez bu küçük kasaba aklımı çelip durdu. Bir zamanlar gümüş madenleri ile oldukça gözde olan ve zenginleşen yerleşimin başkent olması bile söz konusu olmuş. 2012 yılının Ekim ayında yeniden geldiğimde kilise, gezi listemin başlarında yer alıyordu.

Nitekim yol arkadaşlarımı da kandırıp rotamızı kiliseye doğru çevirdik. Navigasyonun azizliğine uğrayarak yaklaşık bir saatlik yolu iki buçuk saatte almış olduk. Tabi bu durum en çok beni sevindirdi. Sonbaharı her rengiyle yaşayan şehirde bir de beyaz örtüyle karşılaşınca keyfimden geçilmez oldu.

Yalnız köy yollarından, sevimli evler arasından varmak istediğimiz yere 70 km'den çok daha fazla yol katederek Dünya'da eşi olmayan insan kemikleri ile dekorasyonlu o kiliseye vardık.

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-01.jpg

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-02.jpg

UNESCO Dünya koruma listesinde yer alan kilisenin dekorasyonu 1703-1710 tarihleri arasında mimar Santini tarafından yapıldığını okudum. Efsaneye göre manastır mezarlığına kutsal topraklardan gelen ve serpiştirilen topraklar sebebiyle insanlar buraya gömülmek istiyor. Bunun yanı sıra vebadan ve savaş esnasında ölen kişilerin çokluğundan mezarda yer kalmaması sebebiyle eski mezarlar yeni mezarlar için boşaltılmış.

Mekanı çok büyük olarak tasavvur etmeyin. Mezarların olduğu avluyu geçtikten sonra girişte solda minik tezgahlı hediyelik eşyalar bölümü ile ödeme kısmını geçince –yaklaşık 3 Euro'ya/60 kron- her şey karşınızda duruyor olacak. Merdivenlerden aşağıya geldiğinizde sağ ve soldaki kanatları da dolanınca belki de benim gibi etrafınızda "ee bu kadar mı?" diye dört dönebilirsiniz. Bana kalırsa sağ ve solda yer alan iki kanat ile ortada geniş bir girişi bulunan yapının daha girer girmez dikkatinizi çeken en göz alıcı unsuru büyük avize derim. Aslına bakarsak 40.000 kadar iskeletin bir arada oluşunun bizi ürkütmesi gerekirdi. Normal koşullarda yolda yürürken karşılaşsak bizi yerimizden hoplatacak kemik ve kafataslarının binlercesinin yanında poz vermekten ve fotoğraflamaktan geri duramadık.

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-03.jpg

Solda yer alan kanatta "Swarzenberg Ailesi"nin (XVI. yüzyılda Bohemia'nın sayılı ailelerinden biri) arması yer alıyor. Bu arma üzerinde Türk'ün gözünü oyan karga betimlemesi konu edilmiş. Bu, 1591 yılında yapılan savaştaki Türkler'in yenilgisine bir gönderme şeklindedir. :(

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-04.jpg

kemikli-kilise-kutna-hora-dilek-turan-gez-gonlunce-05.jpg

Sonuç olarak bu deneyimi yaşamaya ve bu görsel için hafızalarınızda yer açmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Ulaşım konusunda belki araç kiralama, belki de şehir merkezindeki acentelerin günübirlik turları yardımınıza koşacaktır. Yol boyunca toplu ulaşım araçlarının olduğunu görmedim ama belki de belli zaman aralıklarında en azından Kutna Hora merkez için bu imkan sağlanıyor olabilir. Ayrıca vakit varsa Meryem Ana Katedrali de gezilebilir.

Yeni keşiflerde görüşmek üzere,

Prag’da Kuklalar Dünyası
Mika Tur ile Kısa Söyleşimiz

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin