2 minutes reading time (394 words)

Kazan

kazan-kazan-devlet-universitesi.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 5]

Lenin, Kazan'daki Devlet Üniversitesinde sadece dört ay okumuş olmasına rağmen, şehirdekiler ve özellikle de üniversite onunla gurur duyuyor. Üniversitenin ana binasının hemen karşısındaki bahçede büyük bir heykeli var; evinde kaldığım Evgenya, ben burada beş yıl okudum hala bir heykelimi yapmadılar, diyor... :)

Heykelin çevresinde yarım daire seklinde düzenlenmiş oturma yerleri var, yine Evgenya'nın dediğine göre burası öğrencilerin favori buluşma yeriymiş, okul yılı boyunca burası hiç boş kalmıyor, gitar sesi eksik olmuyormuş. Doğrudan güneşe bakan banklar yazın çok ısındığından, burayı "tava" diye anıyorlarmış.

...

Kazan'a gelmeden bana Bauman Caddesi'ni bana Kazan'ın İstiklal'i diye tanıtmışlardı. Ama Bauman'a cumartesi gecesi gitmemize rağmen cadde hemen hemen boş. Sadece dışarıya kurulmuş bir karaoke bardan müzik sesleri geliyor. Öte yandan, caddenin üzerindeki barlar kafeler gerçekten çok hoş, böyle güzel bir caddede insanların üstüne çıkmadan, açık havada yürüyebilmenin güzelliği de başka elbet...

...

Heykelleri bol memleket. Genelde şehirlerdeki heykeller İkinci Dünya Savaşı kahramanları, ünlü sanatçılar ve elbette Lenin'e ait ama Bauman'da bir de kedi heykeli var! Hikâyeye göre, bir zamanlar Kazan'da çok fazla fare olduğundan Mısır'dan buraya kediler getirtmişler ve sokaklara salmışlar, böylece halk, farelerden ve şehirdeki bulaşıcı hastalıktan kurtulmuş. Şimdi şehir yeniden yapılanırken bu "kahraman" kedileri de unutmamış, "Garfieldvari" bir kedinin heykelini de başköşeye oturtmuşlar.

...

Burada hemen hemen herkesin en çok övündüğü şey, farklı din ve etnik kökendeki insanların uyum ve barış içinde beraber yaşıyor olmaları, herkesin birbirine gösterdiği saygı. Tataristan ve Başkurdistan'ın Rusya'da bu barışçıl tutumlarıyla bilindiklerini söylüyorlar.

...

Kazan'ın Kremlin'i parıl parıl parlıyor. Şehrin tepesini çevreleyen beyaz duvarlar ve kuleler, büyük, modern cami ve altın çatılı kilise, Kazan nehrine ve önündeki Sovyet zamanında yapılmış, altından bir uzay aracına benzeyen, içinde sirklerin gösteri yaptığı büyük bir bina ve piramit seklinde bir alışveriş merkezine bakıyor. Kremlin'deki favorim ise Rusların ve Tatarların Kazan'ın Pisa'sı diye andıkları hafif eğik kule. Kulenin hikâyesi şöyle: Zamanında Çar IV. İvan, nam-i diğer Korkunç İvan, Kazan'da güzelliğiyle dillere destan bir kızla evlenmek istemiş. Kız da demiş ki, ancak benim için Kazan'daki camilerin hepsinden yüksek bir kule yaptırırsan, seninle evlenirim. Bunun üzerine İvan, kimsenin yapamayacağını zannettiğini yapmış ve kızı ikna etmek için Kremlin'in içine bu ünlü kuleyi inşa ettirmiş. Fakat, kız buna rağmen kötü kalpli ve çirkin olduğunu düşündüğü Çar'la evlenmek istememiş ve kendini kulenin en tepesinden aşağıya atmış. Efsane de şu ki, kızın atladığı noktada, kule yere doğru biraz eğilmiş, kulenin dik olmayışı bundan ileri gelmekteymiş...

 

Ufa
Maykop’tan Kazan’a Tren Yolculuğum

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin