2 minutes reading time (314 words)
Öne Çıkarılmış 

Hatay'ın Vakıflı Köyü

Hatay'ın Vakıflı Köyü

Merhaba! Bu benim ilk yazım. Aslında benim diyemem çünkü bunu kardeşimle beraber yazdık. :) Ben İstanbul'da yaşıyorum, kardeşim İnci ise Midyat'ta. Aslında bu bir gezi değil daha çok "gezdirme" yazısı. Her sene özellikle yaz aylarında Hatay'a gelen arkadaşlarımıza gösterdiğimiz güzellikleri herkes görsün istedik ve güçlerimizi birleştirdik. Fotoğrafları da Anıl çekince ortaya bu kolektif yazı çıktı, umarım beğenirsiniz. :)

Benim için Hatay masal diyarı gibi bir yer... Çünkü Hatay'da öyle gerçeküstü anlar yaşarsınız ki bildiğiniz "hayat" yanında biraz renksiz kalır. Her yerde böyle anlar yaşanır elbet ama dokusuyla, kokusuyla böyle sağlam bir arka plan oluşturan yerler pek azdır. O zaman başlayalım mı?

Vakıflı Köyü

İlk Vakıflı'dan başlıyoruz. Çünkü Hatay'ın biricikliğine çok güzel bir örnek burası. Vakıflı köyüne adımınızı atar atmaz, köyün tertemiz sokakları ve bahçeleri, etrafa yayılan bahar çiçekleri ve portakal kokusu ile ne kadar özel bir yerde olduğumuzu hissediyoruz. Hatay'ın Samandağ ilçesine 4 km uzaklıkta, Musa Dağı eteklerinde kurulan, 30 haneden oluşan küçücük bir köy burası. Türkiye'deki tek Ermeni köyü olması bakımından diğer köylerden farklı bir kimliği ve dokusu var. Köy halkı, şehrin barışçıl atmosferinin samimiyetiyle yerli/yabancı gezginleri köylerinde ağırlamaktan mutluluk duyuyorlar. Bayram günlerinde kiliseye akın eden ziyaretçilerin coşkusu da görülmeye değer.

Köylülerle konuştuğumuzda Ermenicenin değişik bir lehçesini konuştuklarını öğreniyoruz. Köy halkı dışarıya çok göç verdiğinden genç nüfus oldukça azalmış, bu nedenle köydeki okul kapatılmış, öğrenciler Samandağ ilçe merkezindeki okullarda öğrenim görüyor.

Köyde organik tarıma büyük önem veriliyor. Kimyasal hiçbir gübreye yer verilmiyor. Başta portakal ve diğer narenciye türleri olmak üzere yetiştirdikleri ürünlerle ülkeye ciddi miktarda ihracat geliri de sağlıyorlar. Hatta bu nedenden dolayı 2004'te Toplumsal Fair Play Ödülü'ne layık görülüyor Vakıflı.

Biraz daha dolaştıkça maharetli ellerle yapılan, bu toprakların geleneklerini yansıtan iğne oyaları da karşınıza çıkıveriyor bir anda. Organik tarımın yanında el yapımı şaraplar, meyve likörleri, köy kadınlarının elleriyle yaptıkları çeşit çeşit reçeller, turşular bulmak ve almak mümkün. Tadı damağınızda kalacak olan yöresel lezzetler, Vakıflı'ya tekrar gelmek için bahaneniz olmaya hazır bekliyor sizleri.

Adı Gibi Bir Garip Köy: Garipçe
Nepal'in Merkezindeki Harikalar Diyarı: Pokhara

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin