Moskova

moskova-kizil-meydan.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 16]

Kızıl Meydan'dan bir hikâyeyle başlayalım. Sovyetler Birliği'nin son yılları, Gorbaçov zamanı, tam tarih vermek gerekirse de 1987 yılında, Almanyalı 19 yaşındaki amatör pilot Mathias Rust, Finlandiya'dan başladığı uçuşunu Moskova, Kızıl Meydan'a inerek sonlandırmış, izinsiz uçakla Kızıl Meydan'a inmek!! Başlangıçta inanmadım bana anlattıkları bu hikâyeye, sonra sordum Google'a gerçekten doğruymuş sevgili okurlarım. Yani gerçekten bu "bacak kadar" Mathias bütün Sovyet hava savunmasını, Soğuk Savaş duvarlarını da Batı Almanya'dan Rusya'nın kalbine oturuvermiş. Kızıl Meydan'a inişinden sonra uçuş amacının Soğuk Savaş taraflarının arasındaki gerginlik ve şüpheyi azaltmak olduğunu söyleyen Mathias, belki verdiği mesajla değil ama dolaylı yoldan gerçekten amacına ulaşmış. Şöyle ki olay sonrasında ordunun pretiji Sovyet halkının gözünde derinden sarsıldığı gibi Sovyet Hava Kuvvetleri'nin -birçoğu Gorbaçov'un reformlarına karşı duran- birçok general de görevinden alınmış, yani Gorbaçov'u güçlü muhaliflerinin askeri-politik arenadan çekilmesiyle de zaten hızlanmış olan reformların önü açılmış. Hikâyenin sonunu ise herkes biliyor.

Devamını okuyun
  5485 Tıklanma
0 yorum
5485 Tıklanma
  0 yorum

Moskova'da Bir Latin Gecesi

b2ap3_thumbnail_kremlin_ve_kizil_meydan_moskova_rusya.jpg

Moskova'yı neredeyse her yıl ziyaret ediyorum. Sebebi ziyaretim bazen bir fuar bazen de bir müşteri oluyor. Her ne kadar bu gezilerimden keyif alsam da Moskova'ya iş için gitmenin kötü yanı genelde doğru düzgün hiçbir yer gezemiyor olmanızdır. İhtişamlı müzeleri, parkları gündüz gözüyle göremezsiniz. Bir tek akşamınız kalır, o zaman da nereye gidilir tahmin edersiniz.

Ben salsaya başladığımdan beridir kulüplere gitmiyorum. Oralar pek eğlenceli gelmiyor artık. Öyle olunca bu Moskova seyahatimde de geçen yıllarda olduğu gibi en azından bir Latin gecesine gitmeyi kafama koydum.

Devamını okuyun
  5575 Tıklanma
0 yorum
5575 Tıklanma
  0 yorum

Bizi takip edin