4 minutes reading time (799 words)

Bir Prag Gezisinin Olmazsa Olmazları

b2ap3_thumbnail_01-prag-gezisi-nehir-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

Prag bir kere gelip yeniden kesin gelirim diyeceğiniz şehirlerden. Ya da benim için öyle diyelim. :) Ne zaman gitsem farklı bir tat aldığımı hissediyorum. Gerçi bunda yüksek ihtimalle farklı mevsimlerde ziyarette bulunmam etkili oldu. Bana öyle geliyor ki suyun geçtiği tüm şehirleri, ülkeleri daha çok sevip benimsiyorum. İstanbul, Floransa, Amsterdam, Atlas Okyanusu'na doğru uzansak Casablanca'yı görsem yeniden, Essaura'ya gitsek... Aklıma gelen daha birçok şehir içinden sadece Venedik benim için anlamlı olamadı. Şehir çok fazla romantik filmlere mekan oldu da o yüzdem mi beklentimi yükseltti bilmiyorum.

Gelelim neler yapsak da Prag'ı altüst etsek önerilerime. :)

♥ Havalimanından şehir merkezine doğru yol alırken dikkat kesilin ve fotoğraf makinalarınızı hazırda tutun lütfen. Yol güzergahına göre sol tarafınızda kalacak, mimarisi ile dikkat çekici bir sigorta şirketine ait olan Dans Eden Evi göreceksiniz. :)

b2ap3_thumbnail_02-prag-gezisi-dans-eden-ev-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Yaşayan şehrin tam da göbeğindeymişsiniz gibi hissedeceğiniz Old Town Meydanı'nda belki kafelerde vakit geçirerek belki de astronomik saatin altında tam saatlerde gerçekleşen gösteriyi bekleyip seyrederek birkaç saat geçirin. Hatta dönüp dolaşıp hep aynı meydana çıkarak bunu tekrar etmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Tyn Kilisesi'nin de görselliğinden etkileneceğinizi düşünüyorum. Bir de meydanın ortasından geçen meridyen çizgisini atlamayın. En cezbedici dolaşma alanlarından.

b2ap3_thumbnail_03-prag-gezisi-old-town-meydani-astronomik-saat-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg   b2ap3_thumbnail_04-prag-gezisi-old-town-meydani-tyn-kilisesi-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Charles Köprüsü'nde sevdiğiniz insanlarla birlikte bir aşağı bir yukarı gitmek ve manzaranın tadını çıkarmak. Köprü üzerindeki müzisyenlere kulak vermek, sanatçıların kara kalemlerine bakmak, sevdikleriniz için hediyelik eşya almak ya da kendi karikatürünüzü yaptırmak için vakit ayırmanızı tavsiye ederim. Prag'ın en güzel fotoğraf kareleri için günün farklı ışık düşen saatlerinde köprüyü yeniden ziyaret etmekte fayda var.

♥ Dünya'nın en büyük antik kalesi Prag Kalesi'ne doğru yol alıp akşamüzerini değerlendirmek isterseniz Rosenberg Sarayı, Schwarzenberg Sarayı, Bazilika ve St. Vitus Katedralini de diğer görecekleriniz arasında yer alıyor. Kapanış saatlerini göz önüne alırsanız uzun ancak seveceğiniz bir yürüyüş rotası ile görülmesi gereken tarihi yapılar bu güzergâhta yer alıyor. Buraya kadar gelmişken Golden Lane'in dar sokağındaki tasarım ürünlere ve canlandırmalara da bir göz atın derim. Franz Kafka'nın yaşamış olduğu evi de görmüş olacaksınız.

b2ap3_thumbnail_05-prag-gezisi-saint-vitus-katedrali-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg   a1sx2_Thumbnail1_06-prag-gezisi-golden-lane-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Köprüden daha ileriye uzanacak olursanız deneysel bir çalışma ile sergileme yapılan Franz Kafka Müzesi'ni gezebilirsiniz. Yazarın kasvetli yazılarının ruhunu taşıyan müze farklı bir tecrübe olacaktır.

♥ Eğer sizin beğenilerinize uygunsa Mucha Müzesi ve yine meydanda yer alan Salvador Dali Müzesi'ni görmekten keyif alacağınıza inanıyorum. Ya da Balmumu Müzesi'nin ünlülerine göz atabilirsiniz. Ulusal Müze restorasyonda olduğu için ziyaret edemedik; kısmetse 2015'e artık diyorum.

b2ap3_thumbnail_07-prag-gezisi-ulusal-muze-national-museum-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Ortaçağ İşkence Aletleri Müzesi ile Seks Makinaları Müzesi de ne derece dikkat çekici bilemiyorum ama es geçmeyeyim dedim. Gitmedim ama Komünizm Müzesi ile Şehrin Hayaletleri ve Efsaneleri Müzesi de var.

b2ap3_thumbnail_08-prag-gezisi-komunizm-muzesi-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Wenceslas Meydanı gece ışıklandırması ile aklınızda yer edecektir. Şehir sakinlerin yaşayışlarına tanık olup günlük alışverişlerinizi yapabileceğiniz bir güzergah.

♥ Yürüyüşlerinizde ağzınızı tatlandıracak sizi peşinden sürükleyen kokusuyla "trdlo" denenebilir. Şimdiden söyleyeyim çok fazla beklenti içinde olmayın; şekerli, şekilli, kızarmış bir hamur işte, dedirtiyor sonunda.

b2ap3_thumbnail_09-prag-gezisi-trdlo-yemek-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Akşam olup da otel odasına çekilmek yok. Örnek verecek olursam Mirror Chapel gibi Old Town'daki birçok kilisede dinleyebileceğiniz klasik müzik konserleri bir-bir buçuk saat boyunca gerçekten kulağınızdaki pası silecektir. Olmadı Prag sokaklarında dolaşırken sıklıkla gördüğünüz kuklalar dünyasını keşfetmek için kukla tiyatrosu tecrübesini yaşayın. Alternatif olarak da Black Light Theatre'ın gösterisine gidilebilir. Ben grubun Prag'da değil de İstanbul'daki gösterilerine gittim. En başlarda dikkat çekici gelse de tekrarlardan dolayı fazlaca uzun tutulmuş gibi geldi. Bu nedenle bilet almadan önce süresini sormanızda fayda var. Yarım saatlik bir gösteri olacaksa sizi sıkmadan hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Bunların hiç birine oy gelmediyse ünlü Jazz klüplerinde meşhur "Pilsner Urqell" ya da "Krusovice" isimli biranızı yudumlayabilirsiniz. :) Old Town'daki Hard Rock Cafe de tercihler arasında yer alabilir. :) Ve efsanevi içecek "Absinthe". Dener misiniz bilmem ama bence kolonya için daha iyi. :)

♥ Bugün de aynı yerlere mi gideceğiz yine derseniz Atatürk'ün de ıstarahat etmiş olduğu Karlovy Vary'ye yönünüzü çevirin derim. Gününüzü orada değerlendirmekten ve bir şeyler atıştırmaktan keyif alacaksınız. Sıcak kaynak suları ile nam salan yerleşimde hediyelik eşyalar arasında özel tasarlanmış pipetli bardaklar –kaynak suyunu içmek için- dikkatinizi çekecektir. Asidi gitmiş sodaya yakın tatta, çok fazla içemediğim, şifa niyetine suyu da tattık mı tamamdır. :) Hazır buraya kadar gelmişken 32 çeşit bitkisel içeriği ile milli içecek olan Becherovka'yı tatmadan ya da satın almadan gelmeyin. Eklemek gerekirse de içimi çok kolay değil. :(

b2ap3_thumbnail_10-prag-gezisi-karlovy-vary-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Olur ya farklı bir keşfi de listeye dahil edelim gidelim dediğinizde size sadece Kemikli Kilise demem yeterli olacak. Kutna-Hora olarak anılan mevkide, Unesco Dünya Mirası Listesi'ndeki kilisenin iç dizaynı, kulağa biraz ürkütücü gelse de, boşaltılan eski mezarlardaki kafatasları ve kemiklerden yapılmış.

♥ Dünyadaki en iyi hayvanat bahçeleri listesine giren Prag Hayvanat Bahçesi programınız için bir başka alternatif olabilir.

♥ John Lenon duvarı ile Petrin Kulesi de eğer vaktiniz varsa fotoğraflamaya değer yerlerden.

♥ Alışveriş kısmına gelecek olursak; çeşitliliği ve hesaplı olması nedeniyle Bohemia camından yapılmış ürünler tercihlerim arasında yer alıyor. Paraya azıcık kıyarım; şık sofralar yaratırım diyecek bayanlardansanız Moser'den sertifikalı ürünler satın alabilirsiniz.

a1sx2_Thumbnail1_11-prag-gezisi-moser-gallery-erpet-bohemia-crystal-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg   a1sx2_Thumbnail1_12-prag-gezisi-alisveris-bohemya-kristal-cam-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

♥ Pariska Caddesi'ndeki lüks mağazalara göz atmadan da gelmeyin. :)

Bu kadar öneriden sonra geriye indirimli biletleri takip edip yollara düşmek kalır. :)

b2ap3_thumbnail_13-prag-gezisi-dilek-turan-gez-gonlunce.jpg

Yeni keşiflerde görüşmek üzere,

İsrail 1
Prag’da Kuklalar Dünyası

İlgili Yazılar

 

Yorum (1)

  1. DERYA

Güzel özetlemişsiniz.Prag gerçekten güzel vakit geçirilecek bir yerdi.Sevgiler..

  Ekler
Ekleri görmeye izin yok
 
There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin