2 minutes reading time (312 words)

Bir İnsan Neden Hindistan’a Gitmek İster?

Bir İnsan Neden Hindistan’a Gitmek İster?

"Bu yaz nerelere gitsem, neler yapsam?" sorusunu kendime Ocak ayından itibaren sormaya başladım. Sınav zamanları canım çok sıkıldığında "Eğleneceğim bir yere gitmem lazım." diye düşünürken, sakin olduğum zamanlarda da "hakkında fazla bir fikrimin olmadığı ve belki ilerde gitmeye fırsat bulamayacağım değişik bir yer"e gitmeyi tasarladım. Okul zamanı elimden geldiğince çalışıp para biriktirdim ama yine de hesabımdaki miktar uzun soluklu bir Amerika veya Avrupa turunu karşılayabilecek seviyede değildi. Yaz yaklaştıkça "değişik yer" seçeneğine odaklandım ve zamanla Hindistan rakipsiz bir şekilde listenin tepesinden bana göz kırptı. Gerçekten bu kocaman ve kalabalık ülkede nasıl bir hayat yaşandığını sadece izlediğim televizyon programlarından gördüğüm kadar biliyordum.

Ayrıca son senelerde doğaya ve vahşi hayata olan ilgim oldukça artmıştı. Hindistan ve komşusu Nepal'de görebileceğim hayvanların ve doğa harikası manzaraların düşüncesi bile beni oldukça heyecanlandırıyordu. Himalayalar'ın eteklerine gidip kilometrelerce yükseklikteki karla kaplı zirveleri görmek de başka bir hayalimdi.

Ufak ufak araştırmalara başladım; vize gerekli mi, uçakla mı gitsem karadan mı, hangi şehirlere gitmeli, hangi aşılar olunmalı, çantamda neler bulunmalı vs... Vize gerekiyordu, karadan gitmek de aradaki ülkeler sebebiyle oldukça zor ve tehlikeliymiş. Her yurtdışı araştırması gibi, bir süre sonra yolum bloglarla kesişti. Birçok blog okudum ama genel olarak okuduğum şey rahatmış gibi davranan insanların hijyenik kaygılarıydı. Sürekli ıslak mendil taşınmalı, sinek ilacıyla banyo yapılmalı gibi şeyler.

Uzun süre Hindistan'da kalmanın en kolay yolunun AIESEC stajı yapmak olduğunu öğrendim ve farklı şehirlerdeki projeleri araştırmaya başladım. Sonunda başkent Delhi'ye gitmeye karar verdim. Delhi Kuzey Hindistan'ı gezmek için çok güzel ve merkezi bir konuma sahip. Ordakilerle mülakat yaptım, kabul edildim ve tek yön uçak biletimi aldım çünkü Hindistan'dan sonra Nepal'e de gitmek istiyordum ama net bir planım yoktu. Hindistan vizesini almak için birazcık uğraştım, senelerdir alan insanların söylediklerine göre eskiden almak çok kolayken bu sene Fransız Konsolosluğuna özenmişler. Son olarak tetanoz, hepatit A ve işim için gerekli olan kuduz aşılarını oldum. İshal ve mide ilaçlarıyla dolu bir ilaç torbası hazırladım, artık hazırdım.

 

Yola Çıktım Sabiha’dan, Gidiyorum Gündüz Gece
YOTA Doğaçlama İle Özgür Bir Dünyaya Yolculuk

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin