3 minutes reading time (699 words)

Bir Gaziantep Gezisinin Olmazsa Olmazları

bir-gaziantep-gezisinin-olmazsa-olmazlari-intro-gez-gonlunce.jpg

Kısa hafta sonunu yurdun bir köşesinde nasıl keyifli hale getirsek diye kendimizce bir program yaptık. Ve Aralık'ın ilk haftası Gaziantep'teyiz.  Bakın nasıl bir tablo çıktı ortaya. 

Öncelikle güne enerjik başlamak adına havuç dilim baklavalar için İmam Çağdaş'a gittik. Artık kentle bütünleşen bir marka olduklarını belirtmek isterim. Ancak ben tercihimi Koçak'tan yana kullandım.

gaziantep-havuc-dilim-baklavalar-gez-gonlunce.jpg

Midelerimizi mutlu ettikten sonra hemen karşı çaprazdaki Zincirli Bedesten'de ister bakır objeler, tesbihler, kutnu kumaşından şallar, isterseniz de kuru patlıcan, domates, biber ve salça gibi mutfaklarınızın ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. 

zincirli-bedesten-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

Bedestenin arka kapısından çıktıktan sonra yürüyerek Mevlevihane'ye ulaşabilirsiniz. Ufak bir avlu ile sağlı sollu yer alan ikinci katın bir tarafında cansız mankenlerle kurgulanan sahneleri fotoğraflayabilir diğerinde ise günümüze kadar gelen kilim motiflerinin bilgilendirme panolarına göz atıp içerideki kilimlere bakabilirsiniz. Alt katta gösterilen kısa video da müzeye dair bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

mevlevihane-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

Yorgunluk gidermek için yine yürüme mesafesindeki Tahmis Kahvesi birebir olacaktır. Kahveye giderken çarşı içerisinden yürümenizi tavsiye ederim. Kendinizi sağlı sollu yer alan ufacık ancak yoğun ürünler barından dükkanlar arasında kaybedebilirsiniz. 

tahmis-kahvesi-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

Her yaştan misafiri konuk eden ve oldukça büyük bir arazi üzerine kurulu Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni de beğeneceğinizi düşünüyorum. Zebra, leopar, timsah, fil gibi ilginizi çekecek hayvanlarla sürüngen, maymun ve kuş evi de gezilecekler arasında yer alıyor. Hata kısa turlara ata binmeniz de mümkün. Bizler yaklaşık iki buçuk saat ayırsak da biraz daha vakit olsaydı da koştur koştur olmasaydık dedik. 

gaziantep-hayvanat-bahcesi-gez-gonlunce.jpg

Fıstığın başkentinde baklava dışında bir tat denemek isterseniz. Zekeriya Usta'nın katmerini denemekten pişman olmayacaksınız. Hatta ufak bir not olarak eklersem tesadüfen Papağanlı'da keşfettiğimiz künefe de Hatay'la yarışır lezzetteydi. 

katmerci-zekeriya-usta-gaziantep-gez-gonlunce.jpg 

- Akşam oldu da odamıza çekilip yatacak mıyız sadece diye düşünecek olursanız, bana kalırsa Gaziantep türkülerine bırakın kendinizi. Bizlerin yaptığı gibi otelle irtibatta olup sanatçı getirtebilir ya da çarşıdaki yerleri keşfedebilirsiniz.

Millet Han'ın avlusunda en azından bir yarım saat geçirirseniz Antep'te olduğunuzu anlayacağınızı düşünüyorum. Hoşunuza giderse avlu içerisinden Kaleoğlu Mağarası'na yönelebilir loş kandillerle aydınlatılmış kafede keyifle kahvenizi yudumlayabilir, fondaki yöresel müzik eşliğinde sohbet edebilirsiniz. Olsun da molamız temiz, açık havada olsun derseniz, gerçek anlamda közde yapılan kahveleri kaçırmamanızı öneririm.

- Ve olmasa olmazlarınız arasına Zeugma Mozaik Müzesi'ni koymanızı tavsiye ederim. Dünyanın en büyük mozaik müzesi ünvanını alan müzeden çıktığınızda dönem yapılarına dair aklınızda bir resim belirmiş olacak. Çingene kızla göz göze geleceksiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında faydalı olabilecek kitaplar ve mozaik puzzle gibi ayrıntılar yer alıyor. Müzenin ilerleyen dönemlerde tüp geçitle bir bölüme daha bağlanacağını öğrendik ki bu da yeniden gelme sebebimiz olabilir. :)

zeugma-mozaik-muzesi-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

Antep'in süprizlere açık bir kent olduğunu kaldığımız otelin ilerisinde yer alan dans eden ve farklı müzik aletleri çalan müzisyenlerin demirden heykellerini keşfetmemizle kanıtlamış olduk. Fotoğrafik açıdan oldukça keyifli bir keşif olduğunu düşünüyorum. Tabi Millet Han'da yer alan demir Atatürk heykelini de unutmamam gerekir. 

dans-eden-demir-heykeller-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

300 kadar yemek çeşidinin olduğu Antep mutfağına dair kısacık bir gezinti için Emine Göğüş Mutfak Müzesi hafızalarda kalıcı bir ziyaret olacaktır. Müzecilik anlamında da oldukça başarılı olduklarını gözlemlediğimiz müze aynı zamanda şu an merhume olan Emine Hanım'ın yaşamış olduğu konak. Geçmişe ait anılara tanıklık etmek ayrı bir tat verdi doğrusu. Bunun dışında içeride isimlerini öğrenmiş olduğumuz birçok çeşit yemeğin de Şubat ayından sonra yemek akademisinde biz misafirlere sunulacağı müjdesini aldık. 

emine-gogus-mutfak-muzesi-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

Gazi ünvanını alan Antep'e bir de kuşbakışı bakmak gerek dersek Gaziantep Kalesi'ne gitmeden geri dönmemek gerekir. Kale içerisinde hem çıkan buluntuların korunması, platformlarla ziyaretçilere konforlu bir gezinti sağlanması gibi açılardan özenle çalışılmış olduğu izlenimi edindim. Kaleye kadar çıkmışken bugünlere kadar nasıl gelindiğine dair videolar ile tarihçe ve anıların yer aldığı yazılarla oluşturulan Kahramanlar Müzesi'nden de etkileneceğinizi düşünüyorum. 

gaziantep-kalesi-kahramanlar-muzesi-gez-gonlunce.jpg

Daracık sokakları, avlulu evleri ile bozulmamış bir dokuyu sergileyen Bey Mahallesi de listemizin olmazsa olmazlarından. Ve bu mahallede saklambaç oynayan çocukları keşfetmeden geri dönmeyin sakın. 

bey-mahallesi-gaziantep-gez-gonlunce.jpg

Unutmadan nohut severim derseniz, dürüm şeklinde ya da porsiyon olarak çok hesaplı bir öğün çıkarmanız da mümkün. 

nohutlu-durum-yemek-gaziantep-gez-gonlunce.jpg 

Yine de bu programı daha sıkışık hale getirebilirim derseniz;

- Sabah erkenden kalkıp Naib Hamam'a gidip daha sağlıklı bir güne başlayabilirsiniz. Ya da aynı zamanda bir geleneği devam ettirmek için sabah erkenden yiyeceğiniz cartlak kebabı ile güne başlayabilirsiniz.

- Medusa Cam Müzesi -ki Emine Göğüş Mutfak Müzesi'ne oldukça yakın bir konumda- eğer çok geçe kalmadıysanız Savaş Müzesi'ni -ki biz kapandığı için ziyaret edemedik- ve Bayazhan Kent Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

- Hatta güzel bir havaya denk gelirseniz Yesemek açık hava müzesi ve Dülük antik kentini de gezebilirsiniz.

Yolunuz açık olsun;

Yeni keşiflerde görüşmek üzere...

 

Geceyle Gündüzün Birbirine Karıştığı Şehir: Bangko...
Yolculuk İtalya'ya
 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin