2 minutes reading time (332 words)

Baykal, Ulan-Ude, Irkutsk...

baykal-ulan-ude-irkutsk.jpg

[2011 yılında gerçekleştirdiğim Rusya-Kazakistan-Moğolistan seyahatimden notlar serisi 13]

Ve tekrar Rusya'dayız. Özlemişim.
...

Ulan-Ude, Buryatya (Baykal Gölü'nün doğu kıyısında, Rusya Federasyonu'na bağlı özerk cumhuriyet) ilk durağımız. Şehirde bir festival havası, güneşli, nefis bir hava, caddeler meydanlar tıklım tıklım, fonda sürekli değişen bir müzik. Herkesin elinde ya bir paket patlamış mısır ya pembe bir pamuk şekeri (Ben patlamış mısır alma gafletinde bulundum, Rusya'daki patlamış mısırların tuzlu değil şekerli olduğunu unutarak. Rusya'da en çok takıldığım şeylerden biri bu, memleketimin bol tuzlu patlamış mısırlarını özledim.) Ne oluyor burada hayırdır, dedik. Ulan-Ude'nin kuruluşunun 350. yılıymış meğer, iki gün boyunca kutlamalar sürecekmiş, yani tam da bizim kalacağımız süre boyunca. Pek neşelendiriyor bu haber bizi. İki gün boyunca bir Moğol Halk Dansları grubu gösterisi, bir Buryat pop star konseri diyor, oradan oraya zıplıyor, Ulan-Ude'nin kuruluşunu can-ı içten kutluyoruz. Asıl Ulan-Ude'ye gelmek istememizin sebebi buranın Rusya'da Budizm'in merkezi olmasıydı aslında, Baykal'a gitmeden uğrar, şehrin yakınlarındaki büyük Budist manastırına gideriz, demiştik. Ama yok bütün şehir böyle kutlamalarla coşarken biz de eğlenceyi bırakıp şehirden ayrılamadık; Buryatlarla beraber Ulan-Ude'nin kuruluşunu ve Buryatya'nın Rusya Federasyonu'na "gönüllü" katılımını kutladık da kutladık (bizler için anlaması zor bir kavram bu tabii, bağımsızlık günü değil de bir nevi "beraberlik" günü!)

Son günün akşamı kutlamalar stadyumdaki dans gösterileri, buralarda çok sevilen bir Rus pop starın konseri ve en sonunda yarım saat süren bir havai fişek gösterisiyle sona erdi. Konser tartışmasız stadyumu dolduran birçok kişi için gecenin en keyifli kısmıydı-pek muhtemel ki zaten orada olmalarının birincil sebebi bu konserdi zaten; bizim içinse yine tartışmasız en komik. Konser sakin sakin devam eder ve ben tekrarlayan ritimlerden sıkılmaya başlamış, bari bir yandan işe yarar bir şey yapayım diye minik bilgisayarımı çıkarmış ve yazmaya başlamışken birden dört bir yandan çığlıklar kopmaz mı? Bir de kafamı kaldırdım ki stadyumun yarısı sahaya atlamak için birbirini eziyor. Meğer bu pop starımız sevenleriyle daha da yakın olmak istemiş, isterseniz sahneye doğru yaklaşın demiş, sonrası izdiham ve yaklaşık yarım saat boyunca dev ekranda pop stardan büyük yer kaplayan Rus polisi. Kendilerini sahneye atan yüzlerce sevgili Ulan-Udeli'yi görmek isterseniz:

]

En sonunda ise stadyumun neredeyse tamamı sahneye inmişken sıcakkanlı pop starımız da korkuya kapılıp lütfen kimseye zarar gelmesin, yerlerinize dönün, ancak herkes yerine döndükten sonra konsere devam edeceğiz, dedi ve yarım saatten fazla bir sure boyunca(tam bilemiyorum ne kadar sürdüğünü, biz bekleyemeyip çıktık o sırada stadyumdan) öylece sahnede bekledikten sonra ancak konserine devam edebildi .

...

Baykal'ın benim gördüğüm kısmında çok etkileyici, farklı bir şey göremedim (asıl benim görmediğim kuzey ve doğu kıyılarının çok güzel olduğunu duydum, o yüzden haksızlık etmek istemem) ama bölgedeki şehirleri (Ulan-Ude ve Irkutsk), köyleri çok sevdim, daha önce bulunduğum Rus yerleşim yerlerine kıyasla çok daha yeşil, Sovyet öncesi mimarisi daha iyi korunmuş sevimli yerler. Ama hele bir de Arşan'a gittik ki -Rusların popüler tatil mekanı, zirvesinde kar eksik olmayan dağların yanı başına kurulmuş bir köy- inanılmaz güzellikteydi. Ormanda yürüdük, dağa tırmandık, renkli çatılı, ahşap evlerin arasında dolaştık; yeşile hasret kalmış biz garibanlara çok iyi geldi buralar.

Ve Arşan (Arshan) fotoğrafları:

İstanbul’u Keşif Gezileri
Moğolistan 3 - Ulan Batur

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin