1 minute reading time (286 words)

Bakü’nün Kız Kalesi (Qız Qalası) ve Hikayesi

Bakü’nün Kız Kalesi (Qız Qalası) ve Hikayesi

Türk coğrafyasında bu kulelerin birbirine çok benzer ve hep trajik sonlu hikayeleri vardır. Bakü'de de durum değişmiyor.

Efsaneye göre, bir kralın çok güzel bir kızı vardır. Bu kral kendi öz kızına âşık olur ve onunla evlenmek ister. Korkudan ne yapacağını bilemeyen kız tek çare olarak bu düğünü mümkün olduğunca ertelemek ister. Bunun için babasından daha önce hiç görülmemiş büyüklükte bir kule inşa ettirmesini ister. Kule tamamlanır ama kralın fikri değişmez. Kız kuleye çıkar, muhteşem manzaraya bakar ve sonra kendini Hazar'ın dalgalarına bırakır, kulenin duvarlarına çarparak can verir.

Afrasiyab Badalbeyli tarafından bestelenen ve Azerbaycan'ın ilk bale gösterisi olan Qız Qalası baleti (1940) efsaneyi biraz farklı bir şekilde işler, fakat trajik son değişmez. Savaştan dönen kral karısının kendisine bir oğul yerine bir kız doğurduğunu öğrenir, öfkelenip kızının öldürülmesi için emir verir ama prensesin dadısı bebeği kaçırmayı başarır ve onu gizli bir yerde büyütür. 17 yıl sonra o artık çok güzel ve nişanlı bir kızdır. Bir gün kral kızı görür ve onunla evlenmek ister. Onu yüksek bir kuleye kapatır. Olanlardan öfkelenen kızın nişanlısı bir şekilde kralı öldürmeyi başarır ve sevgisilini kurtarmak için kuleye koşar. Kulenin merdivenlerinde ayak sesleri duyan kız, kralın geldiğini düşünür ve kulenin tepesinden kendini atarak intihar eder.

Bu trajik hikayeli kule bugün Bakü'yü ziyaret edenler için görülecekler listesinde ilk sırada yer alır. Kız Kulesi nasıl İstanbul'un simgesi ise "Qız Qalası" (Gız Galası) da Bakü'nün simgesidir.

Eğer Bakü'ye gidecek ve bir otelde kalacaksanız, Qız Qalası'nın da içinde bulunduğu "Icherisheher"deki (İçeri Şehir) bir oteli seçebilirsiniz. Burası Bakü'nün en eski yerleşim yeridir ve yine önemli bir ziyaret noktası olan Şirvanşahlar Sarayı da buradadır. Ayrıca müzelere, Hazar sahil yoluna, Bakü'nün bir nevi İstiklal Caddesi olan Nizami Sokağına da çok yakındır.

Bu yazı vesilesiyle Azerbaycanlı tüm dostlara da selam olsun...

 

Ozanlar Şehri Uşak’tayız
Bir Tutam Ljubljana Bir Tutam Bled

İlgili Yazılar

 

Yorum (0)

There are no comments posted here yet

Yorumunuzu bırakın

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location

Bizi takip edin